Ադրբեջանում պահվում է 23 անձ, ումի՞ց և ինչի՞ համար է վրեժխնդիր լինում Բաքուն
«Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանը Հայաստանին վերադարձրել է 210 գերեվարվածների կամ այլ կարգավիճակ ունեցող հայերի։ Պաշտոնական տվյալներով, 23 անձ գտնվում է Ադրբեջանում»,-այսօր նման թվեր է հրապարակել փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը։
Նրա խոսքով, այս դեպքերը չունեն որևէ վիճելիություն, 2020-ից մենք ունենք հինգ գերեվարվածներ, որից երկուսը ռազմագերիներ են՝ Լյուդվիգը և Ալյոշան։
«Ուշադրություն եմ հրավիրում այն հանգամանքին, որ նրանք տարեցներ են։ Նրանք գերեվարվել են մարտական գործողությունների արդյունքում։ Նրանց մեղադրել են ղարաբաղյան առաջին և երկրորդ պատերազմներին մասնակցելու համար, հատկապես ծանր են տանում առաջին պատերազմին մասնակցելը, հաղթանակի ոգին կրող անձանց։ Նրանց առանձնակի դաժան են վերաբերվել, վրեժխնդրության նկատառումներից ելնելով՝ նրանց մինչ այսօր ազատ չեն արձակում։ Ընդ որում, դրա մասին շատ բաց են արտահայտվում»,-ասաց նա։
Բաքվում պահվում են քաղաքացիական երեք անձին՝ լիբանանահայ Վիգեն
Էուլջեքյանը, որի դեպքն օգտագործվեց վարձկանության հայելային պատկեր ստանալու նպատակով։
Մյուս երկու քաղաքացիները զբաղված են եղել բարեգործությամբ, նրանցից մեկը ակտիվ լինելով սոցմեդիայում երբեմն քամահրական, վիրավորական արտահայտություններ է արել Ալիևի տիկնոջ հասցեին, և այս հանգամանքը անհետևանք չի մնացել ու չի մնում։
«Մնացած դեպքերը կապված են 2023 թվականի հետ։  Վագիֆ Խաչատրյանի գործը բոլորիս քաջ ծանոթ է, այն առանձնահատուկ է նաև նրանով, որ Կարմիր Խաչի ներկայությամբ ու ուղեկցությամբ առողջական խնդիրներով Հայաստան տեղափոխվող տարեց անձը կանգնեցվել է և անմիջապես առևանգվել է։ Նրան ներկայացվել է շատ լուրջ մեղադրանքներ»,-ասաց Սահակյանը։
Նա նշեց, ևս մեկ տարեց անձ, որ մոլորվել է տեղանքում, նույնպես պահվում է Բաքվում, չնայած Հայաստանը վերադարձնում է ադրբեջանցի մոլորված զինծառայողներին։

В Азербайджане удерживают 23 армянских пленных: кому и за что мстит Баку?
«К данному моменту Азербайджан вернул Армении 210 пленных или имеющих иной статус армян. По официальным данным, Азербайджан продолжает удерживать 23 армянских пленных», – такие данные представила сегодня специалист по международному праву Сирануш Саакян.
По ее словам, с 2020 года в Азербайджане удерживаются 5 пленных армян, в том числе 2 военнопленных – Людвиг и Алеша.
«Я обращаю внимание на то, что удерживаемые в плену – пожилые люди. Они были захвачены в плен в ходе боевых действий. Им предъявили обвинения за участие в первой и второй карабахской войнах, особенно тяжело воспринимают участие в первой войне, носителей духа победы. С ними обращались особенно жестоко, из чувства мести их не отпускают до сих пор. При этом они очень открыто об этом говорят», – отметила Сирануш Саакян.
Баку с 2020 года удерживает в плену также трех гражданских лиц, в том числе и ливанского армянина Вигена Эулджекяна, дело против которого было использовано азербайджанской стороной с целью получения зеркальной картины по части наемников.
Двое других удерживаемых в азербайджанском плену граждан занимались благотворительностью, один из них, будучи активным в социальных сетях, иногда делал саркастические и оскорбительные высказывания в адрес супруги Алиева, и это обстоятельство не осталось без последствий и не остается.
«Остальные случаи пленения относятся к 2023 году. Дело Вагифа Хачатряна всем нам хорошо известно. Этот случай стоит особняком еще и потому, что 68-летний Вагиф Хачатрян, имеющий серьезные проблемы со здоровьем и направляющийся из Арцаха в Армению в сопровождении МККК с целью лечения, был похищен представителями пограничной службы Азербайджана и увезен в неизвестном направлении без каких-либо вразумительных объяснений. В Азербайджане ему предъявлены очень серьезные обвинения», – сказала Саакян.
Она напомнила, что Баку удерживает еще одного пожилого человека, заблудившегося в этом районе, хотя Армения возвращает заблудившихся азербайджанских военнослужащих.