Արցախի նախագահը այլ դիրքորոշում ունի և դրա մասին բաց խոսում է. Աբրահամյան
«Ֆաշիստական Գերմանիայի ծավալապաշտական գործողություններից և Ֆրանսիան օկուպացնելուց հետո ֆրանսիացի հայտնի գեներալ և Ֆրանսիայի պարծանք գեներալ Շառլ դը Գոլը 1940 թվականի հունիսի 18-ին, Լոնդոնի ռադիոյով ուղերձով դիմեց Բրիտանիայի տարածքում գտնվող ֆրանսիացի բոլոր սպաներին, զինվորներին և ռազմական մասնագետներին՝ պայքարը շարունակելու կոչով:
Մեծ Բրիտանիան ոչ միայն գեներալի ուղերձը չդիտարկեց որպես իր ինքնիշխանությանն ուղղված սպառնալիք, այլ ճանաչեց Շառլ դը Գոլի կառավարությունը որպես վտարանդի:
Հետագայում այն ճանաչեցին այդ ժամանակվա հսկաները` ԱՄՆ-ն և ԽՍՀՄ-ը:
Իսկ թե ինչու է Հայաստանի կառավարության նիստում մարդ վատացել և ուշաթափվել Արցախի նախագահի այն հայտարարությունից, ով ֆրանսիական «Ֆիգարո»-ի հետ զրույցում նշել է, թե «այն շենքում, որտեղ ես հյուրընկալում եմ ձեզ Երևանում, գտնվում են Արցախի նախագահի գրասենյակը և դատական ու օրենսդիր կառույցների գրասենյակները», արդեն պարզ է:
Նախ Փաշինյանը հավաստիացրել է իր ադրբեջանցի գործընկերներին, որ անհանգստանալու բան չկա, իրենք ոչ միայն չեն ճանաչում Արցախի վտարանդի կառավարությունը, այլ Արցախի հարցը փակելու ճանապարհին պատրաստ են ծայրահեղ քայլերի:
Երկրորդ, իշխանությանն անհանգստացրել է Արցախի նախագահի նաև այն պնդումը, երբ վերջինս անդրադարձել է ՀՀ տարածքների նկատմամբ ադրբեջանական օկուպացիային և տարածքային պահանջատիրությանը, հայտարարելով, թե ինչպես ՀՀ իշխանությունները իրենց երկիրը կարող են անվտանգ համարել, երբ ՀՀ տարածքի որոշ հատվածներ արդեն օկուպացված են ադրբեջանցիների կողմից, իսկ Բաքվի առաջնորդները հրապարակայնորեն հայտարարում են մյուս տարածքներերի նկատմամբ իրենց իրավունքների մասին:
Սա փաշինյանական իշխանության հաշվարկից դուրս է, որովհետև ի տարբերություն իրենց, ովքեր յուրաքանչյուր անգամ տարածք հանձնելով կամ զիջելով, դրանք սկզբում ադրբեջանական են հռչակում, հետո փորձում թեման փակել, Արցախի նախագահը այլ դիրքորոշում ունի և դրա մասին բաց խոսում է:
Դիմադրության, պայքարի ցանկացած դրսևորում, որի հիմքում հայկական շահերի առաջ մղումն է, փաշինյանական իշխանության կոշտ դիմադրությանն է արժանանում, սակայն այս ընթացքը կասեցնել չի ստացվի` անկախ նրանից, թե իշխանությունը դա ճնշելու ճանապարհին քաղբանտարկյսլների շարքը կընդլայնի՞, թե՞ մարդկանց դեմ բութ գործիքներ կկիրառի:

Opposition MP Tigran Abrahamyan has decried Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s statements in which he slammed Artsakh’s leaders for continuing to present themselves as a government in exile and threatened to crack down on them.
His warning on Thursday was addressed to Artsakh President Samvel Shahramanyan who told Le Figaro in an interview on Wednesday that the Artsakh government continue to formally operate in Yerevan.
“This building where I am hosting you houses the presidential, legislative and judicial offices of Artsakh,” he said.
Abrahamyan highlighted that on 18 June 1940, after the expansionist actions of fascist Germany and the occupation of France, famous French general Charles de Gaulle urged all French officers, soldiers and military specialists on the territory of Britain to continue the struggle in a radio message.
"Britain not only did not consider the general's message a threat to its sovereignty, but also recognized Charles de Gaulle’s government in exile. It was later recognized by the superpowers of the time – the U.S. and the USSR,” the MP posted on Facebook on Friday.
“Well, it is pretty clear why the Artsakh president’s statements made some people upset at the cabinet meeting. Pashinyan has assured his Azerbaijani colleagues that there is nothing to worry about as the Armenian authorities not only do not recognize the Artsakh government in exile, but also are ready to take radical steps to close the Artsakh issue.
“Moreover, the Armenian authorities are also alarmed by another remark of the Artsakh president. Speaking about the Azerbaijani occupation of Armenian settlements and its further territorial claims to Armenia’s sovereign territories, he says how the Armenian authorities can consider their country safe when some parts of its territory are now occupied by Azerbaijan, while the Baku leaders are laying public claims to other territories as well.
“This was unexpected for Pashinyan’s regime, because unlike them who cede territories to Azerbaijan after acknowledging its sovereignty over them, the Artsakh president has a different position and speaks up," Abrahamyan stressed.
He claims any form of opposition and struggle aimed at promoting Armenian interests are met with strong resistance from the Pashinyan government.
“But they cannot stop this process regardless of whether the government increases the number of political prisoners or starts using ‘blunt instruments' against people," the MP added.