Արցախի նախագահը այլ դիրքորոշում ունի և դրա մասին բաց խոսում է. Աբրահամյան
«Ֆաշիստական Գերմանիայի ծավալապաշտական գործողություններից և Ֆրանսիան օկուպացնելուց հետո ֆրանսիացի հայտնի գեներալ և Ֆրանսիայի պարծանք գեներալ Շառլ դը Գոլը 1940 թվականի հունիսի 18-ին, Լոնդոնի ռադիոյով ուղերձով դիմեց Բրիտանիայի տարածքում գտնվող ֆրանսիացի բոլոր սպաներին, զինվորներին և ռազմական մասնագետներին՝ պայքարը շարունակելու կոչով:
Մեծ Բրիտանիան ոչ միայն գեներալի ուղերձը չդիտարկեց որպես իր ինքնիշխանությանն ուղղված սպառնալիք, այլ ճանաչեց Շառլ դը Գոլի կառավարությունը որպես վտարանդի:
Հետագայում այն ճանաչեցին այդ ժամանակվա հսկաները` ԱՄՆ-ն և ԽՍՀՄ-ը:
Իսկ թե ինչու է Հայաստանի կառավարության նիստում մարդ վատացել և ուշաթափվել Արցախի նախագահի այն հայտարարությունից, ով ֆրանսիական «Ֆիգարո»-ի հետ զրույցում նշել է, թե «այն շենքում, որտեղ ես հյուրընկալում եմ ձեզ Երևանում, գտնվում են Արցախի նախագահի գրասենյակը և դատական ու օրենսդիր կառույցների գրասենյակները», արդեն պարզ է:
Նախ Փաշինյանը հավաստիացրել է իր ադրբեջանցի գործընկերներին, որ անհանգստանալու բան չկա, իրենք ոչ միայն չեն ճանաչում Արցախի վտարանդի կառավարությունը, այլ Արցախի հարցը փակելու ճանապարհին պատրաստ են ծայրահեղ քայլերի:
Երկրորդ, իշխանությանն անհանգստացրել է Արցախի նախագահի նաև այն պնդումը, երբ վերջինս անդրադարձել է ՀՀ տարածքների նկատմամբ ադրբեջանական օկուպացիային և տարածքային պահանջատիրությանը, հայտարարելով, թե ինչպես ՀՀ իշխանությունները իրենց երկիրը կարող են անվտանգ համարել, երբ ՀՀ տարածքի որոշ հատվածներ արդեն օկուպացված են ադրբեջանցիների կողմից, իսկ Բաքվի առաջնորդները հրապարակայնորեն հայտարարում են մյուս տարածքներերի նկատմամբ իրենց իրավունքների մասին:
Սա փաշինյանական իշխանության հաշվարկից դուրս է, որովհետև ի տարբերություն իրենց, ովքեր յուրաքանչյուր անգամ տարածք հանձնելով կամ զիջելով, դրանք սկզբում ադրբեջանական են հռչակում, հետո փորձում թեման փակել, Արցախի նախագահը այլ դիրքորոշում ունի և դրա մասին բաց խոսում է:
Դիմադրության, պայքարի ցանկացած դրսևորում, որի հիմքում հայկական շահերի առաջ մղումն է, փաշինյանական իշխանության կոշտ դիմադրությանն է արժանանում, սակայն այս ընթացքը կասեցնել չի ստացվի` անկախ նրանից, թե իշխանությունը դա ճնշելու ճանապարհին քաղբանտարկյսլների շարքը կընդլայնի՞, թե՞ մարդկանց դեմ բութ գործիքներ կկիրառի:

Тигран Абрамян: У президента Арцаха иная позиция, и он говорит об этом открыто
После экспансионистских действий фашистской Германии и оккупации Франции знаменитый французский генерал, гордость страны – Шарль де Голль – 18 июня 1940 года обратился по лондонскому радио ко всем находящимся на территории Британии французским офицерам, солдатам и военным специалистам с призывом продолжить борьбу, пишет секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» парламента Армении Тигран Абрамян.
«Великобритания не только не сочла послание генерала угрозой своему суверенитету, но и признала правительство в изгнании Шарля де Голля.
Впоследствии оно было признано гигантами того времени – США и СССР.
Ну, а почему на заседании правительства Армении кое-кому стало плохо от слов президента Арцаха (он в интервью французскому изданию заявил – «в здании, где я вас принимаю, находится офис президента Арцаха, а также офисы судебных и законодательных структур»), уже понтяно.
Во-первых, Пашинян заверил своих азербайджанских коллег, что беспокоиться не о чем – власти Армении не только не признают правительство Арцаха в изгнании, но и на пути закрытия вопроса Арцаха готовы на радикальные шаги.
Во-вторых,  властей Армении также встревожило и другое заявление президента Арцаха. Последний, затронув вопрос азербайджанской оккупации и территориальных претензий по отношению к суверенным территориям РА, сказал: как власти РА могут считать свою страну безопасной, когда определенные участки ее территории уже оккупированы азербайджанцами, а бакинские лидеры публично заявляют о своих правах и на другие территории?
Это оказалось вне расчета пашиняновской власти, поскольку в отличие от них самих (когда они всякий раз сдавая или уступая территории, сперва провозглашают их азербайджанскими, а потом пытаются закрыть тему), у президента Арцаха иная позиция и он говорит об этом открыто», – отметил Абрамян.
«Любое проявление сопротивления и борьбы, основанное на продвижении армянских интересов, встречает решительное сопротивление пашиняновской власти. Но этот процесс им не остановить – вне зависимости от того, расширит ли власть на пути его подавления ряды политзаключенных или примется использовать против людей «тупые инструменты»», – резюмировал Абрамян.