Եթե Տավուշի գյուղերի հանձնման պրոցեսը տեղի ունենա, այդտեղից կսկսվի պետականության վերջնական ավարտը. Սուրեն Պետրոսյան
«Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցության նախագահ, քաղաքագետ Սուրեն Պետրոսյանը Տավուշի մարզում է։ Նա Ոսկեպար գյուղի մոտից ցույց տալիս, թե 4 գյուղն Ադրբեջանին հանձնելուց հետո անվտանգային առումով ինչ իրավիճակ է ստեղծվելու Հայաստանի համար։
Տեսանյութում նա ցույց է տալիս ու ասում. «Սա Ոսկեպար գյուղն է, շատերս չենք պատկերացնում, թե ինչ է ստացվելու իշխանությունների միակողմանի հանձելու հետևանքով։
Գյուղից մի փոքր ձախ Երևան-Նոյեմբերյան միջպետական ճանապարհն է։ Սա անցնում է ադրբեջանցիների տոտալ վերահսկողության տակ։ Գյուղից մի փոքր աջ գազատարն է, որը ևս անցնում է ադրբեջանցիներին։
Այս ամբողջ լեռնային ռելիեֆը ևս պատրաստվում է հանձնվել Ադրբեջանին։ Եթե դա տեղի ունենա, ապա ոչ միայն Ոսկեպարի, այլև ամբողջ պետականության խնդիր է ու հենց այստեղ է թաքնված այդ ռումբը»։
Նա նշում է, որ կան բոլոր հնարավոր շանսերն այս գործընթացը կանգնեցնելու համար։
«Ուզում եմ պատկերացնեք, թե ինչ է տեղի ունենալու, եթե այս պրոցեսը 10 տոկոսով հաջողվի։ Այստեղից կսկսվի պետականության վերջնական ավարտը»,- ասում է Ս. Պետրոսյանը։

Political scientist Suren Petrosyan warns that the handover of four border villages in Tavush Province to Azerbaijan would pave the way for the “final collapse” of Armenian statehood.
Petrosyan, the leader of the Democratic Unification Party, visited the Tavush village of Voskepar adjacent to the border areas demanded by Baku.
“This is the village of Voskepar. Many of us cannot imagine what will happen as a result of unilateral concessions by the Armenian authorities,” he said in a video on social media.
Petrosyan claims the Yerevan-Noyemberyan interstate highway and the gas pipeline running near Voskepar would fall under Azerbaijan's control in case of the land handover.
“This entire mountain relief is also going to be ceded to Azerbaijan,” the expert said, calling for efforts to stop the government's plans to surrender the areas.