Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը 24News-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Ալեն Սիմոնյանի՝ նախկինում հնչեցրած հարցին, թե ինչու Ջերմուկում հանգստանալ սիրող դիվանագետը այժմ լուսանկարներ չի հրապարակում առողջարանային քաղաքից։
«Իմ կարծիքով, ես վատ հարաբերություններ չեմ ունեցել Ալեն Ռոբերտիի հետ, այդ թվում՝ անձնական։ Մենք շփվել ենք։ Հստակ չեմ կարող ասել, բայց հավանաբար նրա հետ կիսվել եմ Ջերմուկ կատարած մեր ճամփորդության մասին իմ տպավորություններով։ Սա 2019 թվականին էր, եթե չեմ սխալվում։
Ասել եմ ու կրկնում եմ՝ Ջերմուկը մեզ շատ է դուր գալիս։ Ես այնտեղ արձակուրդս չեմ անցկացրել, մի քանի անգամ գնացել եմ այնտեղ։ Բայց խնդիրն այն է, որ իմ արյան ճնշումը բարձրացավ այնտեղ, և բժիշկների նշանակմամբ ամբողջ ընթացքում դեղեր ընդունեցի։ Ուզում էինք նորից գնալ, բայց կինս ինձ ասաց՝ սիրելիս, կա՛մ կտրուկ նիհարում ես և հոգ ես տանում քո առողջության մասին, կա՛մ Ջերմուկը չես գնում»,-ասել է նա։

Посол РФ – об отказе от поездок в Джермук и намеках властей Армении
Посол РФ Сергей Копыркин в интервью порталу 24News коснулся озвученного ранее спикером НС Армении Аленом Симоняном вопроса о том, почему любивший отдыхать в Джермуке дипломат сейчас не публикует фото из курортного города.
«У меня всегда были неплохие, как я считаю, отношения с Аленом Робертовичем, в том числе и личные. Мы общались. Я не могу гарантированно сказать, но, наверное, я делился с ним тоже своими впечатлениями о нашей поездке в Джермук. Это было в 2019 году, если я не ошибаюсь.
Я это говорил и повторяю, Джермук нам очень понравился. Я там не отдыхал, я туда ездил неоднократно.  А проблема в одном: там у меня высоко поднялось давление, весь период, что я там пробыл, врачи держали на лекарствах. Мы хотели еще приезжать, но мне жена прямо сказала: дорогой мой, либо ты резко худеешь и занимаешься своим здоровьем, либо не Джермук», – рассказал посол.