ՌԴ և Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարները քննարկել են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցը
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարներ Միխայիլ Գալուզինը և Էլնուր Մամեդովը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների և Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասվում է ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրության համաձայն, հանդիպմանը վերանայվել են ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների վիճակը և հեռանկարները։
«Քննարկվել են Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության 2022 թվականի փետրվարի 22-ի դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագրի դրույթների իրականացման հետագա համատեղ քայլերը:
Գալուզինը և Մամեդովն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք թեմաների, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում ներկա վիճակին և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարներին՝ հիմնված Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև եռակողմ համաձայնագրերի վրա»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Issues of bilateral relations and prospects for the normalization between Baku and Yerevan were the focus of a meeting between Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin and his visiting Azerbaijani counterpart, Elnur Mamedov, TASS reported on Saturday, citing the Russian foreign ministry.
"The sides discussed in detail the current state of and prospects for further development of Russian-Azerbaijani relations," it said. "The senior diplomats discussed further joint steps toward the implementation of the declaration on allied relations between Russia and Azerbaijan of February 22, 2022."
Galuzin and Mamedov also discussed "a number of regional and international topics, including the current situation in the South Caucasus and prospects for the normalization between Armenia and Azerbaijan on the basis of the package of trilateral agreements between the leaders of Azerbaijan, Armenia, and Russia," the ministry said, adding that the meeting was held "in a traditionally friendly atmosphere, which fits the spirit of Russian-Azerbaijani allied relations of strategic partnership.".