Ոսկան Սարգսյան. Մտադիր է 4 գյուղերի հողերը Ադրբեջանին  հանձնել՝ առանց նոր ճանապարհներ կառուցելու
Նիկոլ Փաշինյանի դասընկեր, նրա հարսանիքի քավոր, Նիկոլ Փաշինյանի որոշումով 2021թ․ ապրիլի 8-ին Տավուշի մարզպետ նշանակված Հայկ Ղալումյանին տեղեկատվական հարցում եմ արել, նրան հարցնելով՝ նախկինում ադրբեջանաբնակ 4 գյուղերի՝ Բաղանիս-Այրումի, Ղզլհաջիլիի, Աշաղը Ասքիպարայի(Ներքին Ոսկեպար), Խերմիլիի տարածքները Ադրբեջանին հանձնելուց հետո  Իջևան-Նոյեմբերյան, Հայաստան-Վրաստան տրանսպորտային հաղորդակցությունն ապահովելու համար մարզի  սահմանամերձ այդ տարածքներում ի՞նչ  նոր  ճանապարհներ են նախատեսված կառուցել, քանի՞ կիլոմետր երկարությամբ, որքա՞ն   արժեքներով։
Մարտի 29-ին ստացել եմ մարզպետի  պատասխանը, ուր նշված  է․ «Նման որոշում դեռ կայացրած չէ»:
Նման որոշում չկա, սակայն մարտի 18-ին Ոսկեպարի մշակույթի տանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ի պատասխան Ոսկեպարի բնակիչների մտահոգությունների, թե 4 գյուղերի տարածքները Ադրբեջանին հանձնելուց հետո Ոսկեպարը ճանապարհի խնդիր է ունենալու,  հայտարարել է, որ  Ոսկեպարում թունել է կառուցվելու, կառուցվելու է Ենոքավան-Ջուջևան ճանապարհը։
Սահմանագոտու այդ հատվածում նոր ճանապարհներ կառուցելու որոշում  չկա, այդ դեպքում 4 գյուղերի տարածքները Ադրբեջանին հանձնելուց հետո ինչպե՞ս են   իրականացվելու Ոսկեպարի կապը արտաքին աշխարհի հետ ,Իջևան-Նոյեմբերյան  կապը և  այդ հատվածով Հայաստան-Վրաստան  տրանսպորտային հաղորդակցությունը»։

Тавушский журналист: Он намерен сдать Азербайджану земли 4 сел без строительства новых дорог
Направил запрос однокласснику Никола Пашиняна, крестному на его свадьбе, назначенному 8 апреля 2021 года решением Никола Пашиняна губернатором Тавушской области Айку Галумяну, спросив его: какие новые дороги планируется построить после сдачи Азербайджану 4 сел (Баганис-Айрум, Ашагы-Аскипара (Неркин Воскепар), Хейримли и Кызыл Гаджилы) в этих приграничных районах области для обеспечения транспортного сообщения Иджеван-Ноемберян, Армения-Грузия, с какой протяженностью и какой стоимостью?
29 марта я получил ответ губернатора, в котором говорится: «Такого решения пока не принято».
Такого решения нет, но 18 марта в Доме культуры Воскепара премьер-министр Никол Пашинян в ответ на опасения жителей касательно того, что после сдачи Азербайджану территорий 4 сел Воскепар столкнется с дорожными проблемами, заявил, что в Воскепаре будет прорыт тоннель, начнется строительство дороги Енокаван-Джуджеван.
Решения о строительстве новых дорог в этой части приграничной зоны нет. В таком случае как после сдачи Азербайджану территорий 4 сел они будут осуществлять связь Воскепара с внешним миром, связь Иджеван-Ноемберян и транспортное сообщение Армения-Грузия через этот участок?»