«Դուռը ժամանակից շուտ չենք փակել. Սունդուկյանի թատրոնի տնօրենը՝ «Գոյ»-ի մասին
«Մենք ոչինչ չենք նախաձեռնել, բացի բանակցելու ցանկությունից, փորձել ենք կառուցողական շարժվել առաջ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանը՝ խոսելով «Գոյ» թատրոնի և Սունդուկյանի թատրոնի վերամիավորման մասին։
Նա ընդգծեց, որ միավորումից հետո բոլոր ունեն նույն իրավունքները՝ և նախկին «Գոյ» թատրոնի աշխատակիցերը, և Սունդուկյանի աշխատակիցները։
«Եթե մարդիկ մի քանի անգամ հանդիպելուց հետո ասում են՝  մենք բանալի չունենք ձեզ տալու, չենք տալու և վերջ, մենք անում ենք այսպես, քանի որ Սունդուկյանի թատրոնի կարգն է  այդպես, մեր ներքին ընթացակարգն է այդպես։
Սա իմ անցաթուղթն է և եթե ես անցնում եմ անցաթղթով, ինչո՞ւ պետք է որևէ մեկը չանցնվի այդպես։
Այսինքն, մենք ընդամենը կազմակերպել ենք մեր ընթացակարգը և երբ մարդիկ ասում են՝ ոչ, այսպես պետք է լինի, այսպես, ես դա չեմ հասկանում։ Մենք հավասար իրավունքների մեջ ենք, առավելություններ ունեցողներ չկան։
Դուռը ժամանակից շուտ չենք փակել։ Մեր փոխտնօրենը երեք անգամ բանակցել է պարոն Սարգիս Արզումանյանի հետ, խնդրել է բանալիները հանձնել իրեն, պարոն Արզումանյանն ասել՝ է մենք չունենք բանալի հանձնելու»,- հայտարարեց Վ.Մկրտչյանը։
Հիշեցնենք՝ ԿԳՄՍ նախարարությունից և Գ․ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնից հայտնում են, որ «Գոյ» թատրոնի միավորումը Սունդուկյան թատրոնին արդեն իրականություն է. հունվարի 30-ին կառավարության որոշման համաձայն, պետական ռեգիստրը «Գոյ» թատրոնը վերակազմակերպել է՝ միավորելով Սունդուկյան թատրոնի հետ։
«Գոյ» թատրոնի ստեղծագործական ու դերասանական կազմերը դեմ են այդ միավորմանը, հայտարարում են, որ  չեն գնալու աշխատել Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնում։ Նրանք միավորման վերաբերյալ կառավարության որոշումը վիճարկում են դատարանում։
Օրեր առաջ «Գոյ» թատրոնի աշխատակիցներն գնացել են թատրոն և մուտքին տեսել են գրություն. «Հարգելի աշխատակիցներ թատրոն կարող եք մտնել ծառայողական մուտքից»։ Նրանք կարող են թատրոն մուտք գործել Սունդուկյանի թատրոնի մուտքից, սակայն դրա համար էլ պետք է անցաթուղթ, որը դեռ չեն ստացել, քանի որ չեն լրացրել Սունդուկյանի թատրոնի կողմից առաջարկվող հատուկ հարցաշարը։

«Мы не закрывали дверь раньше времени»: директор театра имени Сундукяна о «Гое»
«Мы ничего не инициировали, выразили лишь желание вести переговоры, пытались конструктивно двигаться вперед», – заявил  на встрече с журналистами 2 апреля директор Национального академического театра им. Г. Сундукяна Вардан Мкртчян, коснувшись объединения театра с театром «Гой».
Он подчеркнул, что после объединения у всех равные права: как у сотрудников бывшего театра «Гой», так и у сотрудников театра имени Г. Сундукяна.
«Если люди после нескольких встреч говорят, что не могут предоставить нам ключ, мы же поступаем так: таков порядок театра имени Сундукяна, таковы наши внутренние процедуры.
Это мой пропуск, и если я прохожу с пропуском, почему для других должны быть иные правила?
То есть мы лишь организовали процедуру, и когда люди отказываются ее соблюдать, я этого не понимаю. У всех равные права, ни у кого нет преимуществ.
Мы не закрывали дверь [объединенного с театром имени Сундукяна театра "Гой"] раньше времени. Заместитель директора театра имени Сундукяна  трижды вел переговоры с Саркисом Арзуманяном, просил передать ему ключи, но тот отказался», – заявил В.Мкртчян.
Напомним, из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и Национального академического театра имени Габриэла Сундукяна сообщают, что объединение театра «Гой» с театром имени Г.Сундукяна – уже состоявшаяся реальность: 30 января в соответствии с решением правительства Агентством государственного регистра театр «Гой» был реорганизован и объединен с театром имени Сундукяна.
Творческий и актерский коллективы театра «Гой» выступают против объединения, заявляют, что не пойдут работать в театр имени Сундукяна. Они оспаривают решение правительства об объединении театров в суде.
Несколько дней назад сотрудники нашли дверь театра «Гой» закрытой, а в прикрепленной у входа записке говорилось: «Уважаемые сотрудники, войти в театр можно через служебный  вход». Они могут попасть внутрь через вход театра имени Сундукяна, но для этого им нужен пропуск, который они еще не получили, поскольку не заполнили специальную анкету, предлагаемую театром Сундукяна.