Ինչի՞ մասին է Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բրյուսելյան հանդիպումը. Միլլերը փակագծեր է բացել
Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բրյուսելյան հանդիպումը Հայաստանի բարեփոխումների, ժողովրդավարության, տնտեսության ու  ճկունության մասին է։ Ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ արձագանքելով այն հարցին, արդյոք ադրբեջանցիները հրավիրվե՞լ են մասնակցելու այս շաբաթ տեղի ունենալիք հանդիպմանը։
«Այս հանդիպման ուշադրության կենտրոնում խաղաղության գործընթացը չէ։ Սա հանդիպում է ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի ու Հայաստանի միջև՝ քննարկելու տնտեսական դիվերսիֆիկացիան, մարդասիրական օգնության, փախստականների աջակցության, Հայաստանի քաղաքական բարեփոխումների սատարման հարցեր այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը։ Այն տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ հանդիպում չէ»,-ասել է Միլլերը։
Ավելի վաղ Հայաստանի ԱԳ նախարարության խոսնակը, ի պատասխան Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեի հայտարարության, նշել էր՝ Բրյուսելում ապրիլի 5-ին նախատեսված բարձր մակարդակի հանդիպումը նվիրված է լինելու Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ համագործակցության ամրապնդմանը և որևէ երրորդ կողմի դեմ ուղղված չէ և չէր էլ կարող լինել:

Peace process not the focus of Armenia-EU-US meeting – State Dept
The Armenia-Azerbaijan peace process is not the focus of the upcoming trilateral meeting between the U.S., EU and Armenia, State Department spokesperson Matthew Miller has said.
“This meeting is about Armenia’s reforms and its democracy, economy, and resilience. The peace process is not the focus of this meeting,” he told a press briefing on Monday in response to a question whether Azerbaijan has been invited to the meeting slated for 5 April.
“It’s a meeting between the U.S., EU and Armenia to discuss economic diversification, humanitarian assistance, support for refugees, and supporting Armenia’s political reforms in areas such as democracy and the rule of law. It is not a regionally focused meeting,” Miller noted.
The meeting will be attended by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, European Commission President Ursula von der Leyen and U.S. Secretary of State Antony Blinken.