Բաքուն ոչ մի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ չի օգտագործում մեր երկրի տարածքի որևէ պաշտոնական տեղանուն. Ոսկանյան
10:34 02/04/2024
«Բաքվի բարբարոսական վարչախմումբը փաստացիորեն չի ճանաչում ոչ միայն Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, այլ նաև ոչ մի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ չի օգտագործում մեր երկրի տարածքի որևէ պաշտոնական տեղանուն՝ կիրառելով «տեղանվանական պատերազմի» ողջ գործիքակազմը։
Վերջին օրինակը Բաքվի բռնապետի ՊՆ կոչեցյալի պաշտոնական «հաղորդագրությունն» է այն մասին, թե հայկական բանակն, իբր, կրակ է բացել Նախիջևանի ուղղությամբ։
Դրանում Հայաստանի Արարատի մարզի Երասխ գյուղը պաշտոնապես «անվանվել է» ինչ-որ «Դավալուի շրջանի Արազդայան» բնակավայր, իսկ Սիսիանի տարածաշրջանի Սառնակունք գյուղը՝ ինչ-որ «Ղարաքիլիսայի շրջանի Սայբալու» բնակավայր։
Ամեն անգամ, երբ Հայաստանում որևէ մեկը, դիցուք, Ներքին Ոսկեպարի փոխարեն արտաբերում է բարբարոսական «Աշաղը Աքսիպարա», պետք է հիշի, որ դրանով իսկ ջուր է լցնում մեր դեմ նաև «տեղանվանական պատերազմ» վարող թշնամական քարոզչության ջրաղացին»։

Вардан Восканян: Ни в одном официальном сообщении Баку не использует ни единого топонима территории Армении
12:31 02/04/2024
Варварский бакинский режим, фактически, не признает не только территориальной целостности Армении, но и ни в одном официальном сообщении не использует ни единого официального топонима территории нашей страны, задействовав весь инструментарий «войны топонимов», написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
«Последний пример – официальное "сообщение" так называемого Минобороны бакинского диктатора о том, будто бы армянская армия открыла огонь в направлении Нахиджевана.
В нем село Ерасх Араратской области Армении официально "названо" каким-то "населенным пунктом Араздейен района Девели», а село Сарнакунк Сисианского района – как "Сайбалы района Гаракильсе ".
Всякий раз, когда кто-то в Армении произносит варварское "Ашагы-Аскипара" вместо Неркин Воскепара, он должен помнить, что тем самым он льет воду на мельницу агитпропа врага, ведущего против нас "топонимическую войну"», – отметил Восканян.