«Իրոք, ուզում եմ ծաղրել». Զախարովան՝ Արարատ Միրզոյանի հայտարարության մասին
«Իրոք, ես ուզում եմ ծաղրել: Բայց ինձ թվում է, որ դա չարժե անել։ Ոչ այն պատճառով, որ ես չկարողացա հաղթել լեզուների մասին արտահայտությանը, ես կարող էի դա անել, այլ այն պատճառով, որ նման մարդիկ Հայաստանը տանում են փակուղի»,-ապրիլի 3-ի ճեպազրույցում ասաց ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ անդրադառնալով Արարատ Միրզոյանի՝ արգենտինական Todo Noticias պարբերականին տված հարցազրույցում արված հայտարարությանը։
Արարատ Միրզոյանն ասել էր. «Այսօր մենք տարբեր մտքեր ունենք և, ավելի հեշտ է խոսել, բայց մենք չենք խոսում նույն լեզվով։ Այն խնդիրները, որոնք կան Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում, չեն կարող թաքցնել»։
«Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները ձգտում են զոհաբերել Ռուսաստանի և այլ մերձավոր դաշնակիցների ու գործընկերների հետ կապերի ողջ զանգվածը՝ հանուն այն ժամանակավոր բոնուսների, որոնցով Եվրամիությունն ու Միացյալ Նահանգները գայթակղեցին Երևանին։ Բայց հարցն այն է, որ նրանք չեն դավաճանում մեզ կամ իրենց գործընկերներին, դաշնակիցներին, այլ դավաճանում են իրենց ժողովրդին»,- ասել է Զախարովան։

«Правда, хочется поглумиться»: Захарова – о заявлении Арарата Мирзояна
«Правда, хочется поглумиться. Но, мне кажется, делать этого не стоит. Не потому, что я не смогла бы обыграть фразу про языки. Я бы смогла. А потому, что такие люди загоняют Армению в тупик», – заявила на брифинге 3 апреля официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, коснувшись заявления Арарата Мирзояна в интервью аргентинскому изданию Todo Noticias.
«Сегодня у нас разные мысли и, проще говоря, мы не говорим на одном языке. Проблемы, существующие в отношениях с Россией, невозможно скрыть», – заявил в частности Мирзоян.
«Нынешние армянские власти стремятся пожертвовать всем массивом связей с Россией и другими ближайшими союзниками и партнерами ради эфемерных бонусов, которыми Ереван поманили Евросоюз и США. Но вопрос в том, что не нас они предают и не своих партнеров, союзников, а они народ свой предают», – сказала Захарова.