Ադրբեջանի հռետորաբանությունը գնալով անվերահսկելի է դառնում․ Ֆրանսիայի արտգործնախարար
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, տեղադրելով Ստեֆան Սեժուրնեի ելույթի ամբողջական տարբերակը, գրել է․
«Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն Փարիզում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության սպառնալիքի մասին»։
Ֆրանսիայի արտգործնախարարը, մասնավորապես, ասել է․
«Մենք վերահաստատել ենք մեր հավատարմությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, որն այժմ կասկածի տակ է դրվում Ադրբեջանի կողմից, և թույլ տվեք ասել, թե որքան անհանգստացած ենք դրա համար, հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի հռետորաբանությունը գնալով անվերահսկելի է դառնում։ Մտահոգված ենք Բաքվից եկող կեղծ տեղեկատվության ավելացման առնչությամբ, որը միտում ունի էսկալացիայի պատասխանատվությունը վերագրել Հայաստանին։ Էսկալացիայի, որից այսօր միայն Հայաստանն է ցանկանում խուսափել: Շատ նմանություններ ենք տեսնում այն ամենի հետ, ինչը Ռուսաստանը կիրառում է Ուկրաինայի նկատմամբ»։

French Minister of European and Foreign Affairs Stéphane Séjourné has expressed concern over Azerbaijan's escalating rhetoric against Armenia during the joint press conference with U.S. Secretary of State Antony Blinken in Paris on Tuesday.
"We talked about Armenia’s territorial integrity, which is being challenged by Azerbaijan today. And let me tell you how worried we are given the fact that the rhetoric of Azerbaijan is getting out of hand," he said in a video posted by French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies on X.
"We see an increasing number of fake news as well coming from Baku, and they tend to blame Armenia for the responsibility of an escalation, even though Armenia is probably the only one willing and trying to avoid it in this part of the world. And I can see in all of this propaganda many common elements if you look at what is – Russia is imposing on Ukraine. And dear Antony, I think we shall pay extreme attention to that six months ahead of COP29 in Baku," Séjourné added.