Քաղաքագետ. Ալիևը շատ լավ հասկանում է, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումն ուղղված է Ռուսաստանի և Իրանի դեմ
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է նախօրեին կայացած Բլինքեն- Ալիև հեռախոսազրույցի՝ հրապարակված բովանդակությանը։
«Եթե կարճ նկարագրենք ԱՄՆ Պետքարտուղարի և Ադրբեջանի նախագահի երեկվա հեռախոսազրույցը, ապա դա նրա մասին է, որ Բլինքենն Ալիևին հավաստիացրել է, որ ապրիլի 5-ին Հայաստանի վարչապետի, Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի ու Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի Բրյուսելում նախատեսված հանդիպումն ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ։
Սակայն առանց այդ զանգի էլ բոլորի համար պարզ էր, որ Արևմուտքը չի կարող և չի լինելու Հայաստանի դաշնակիցն ընդդեմ Ադրբեջանի:
Դա շատ լավ հասկանում է նաև Ալիևը, որի «մտահոգությունն» ամենևին էլ պայմանավորված չէ այն հանգամանքով, որ ապրիլի 5-ից հետո «ուժեղացած» Հայաստանը մարտահրավեր է ստեղծելու Ադրբեջանի համար: Նման պատրանքներով կարող են միայն մեր պսևդոարևմտամետներն ապրել:
Ալիևը շատ լավ հասկանում է, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումն ուղղված է Ռուսաստանի և Իրանի դեմ, ուրեմն՝ նրա հիմնական «մտահոգությունն» այն է, թե ինչպես, մի կողմից, այդ փաստը «վաճառի» Մոսկվայի և Թեհրանի վրա, մյուս կողմից՝ Վաշինգտոնում կապիտալիցազնի իր աճող դերակատարությունը, մանավանդ այն պարագայում, երբ Իրանի շուրջ օղակը սեղմվում է»,-գրել է նա։

Political analyst Suren Surenyants has commented on the statement following Wednesday’s phone talks between U.S. Secretary of State Antony Blinken and Azerbaijani President Ilham Aliyev
"In brief, yesterday's phone call between the U.S. secretary and the Azerbaijani president made it clear that Blinken assured Aliyev the Armenia-EU-US trilateral meeting slated for April 5 is not aimed against Baku. However, even without this call it’s clear to everyone that the West cannot and will never be Armenia's ally against Azerbaijan,” he posted on Facebook on Thursday.
“Aliyev understands it full well and his "concern" does not stem from the fact that Armenia, "becoming stronger” after the 5 April meeting, could create challenges for Azerbaijan, an illusion which only pseudo pro-Westerners can harbor.
“Aliyev understands perfectly well that the April 5 meeting is directed against Russia and Iran, so his main "concern" is to find a way to exploit it in its relations with Moscow and Tehran and to capitalize its growing role in Washington amid the tightening ring around Iran,” Surenyants noted.