Քաղաքագետ. Ալիևը շատ լավ հասկանում է, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումն ուղղված է Ռուսաստանի և Իրանի դեմ
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է նախօրեին կայացած Բլինքեն- Ալիև հեռախոսազրույցի՝ հրապարակված բովանդակությանը։
«Եթե կարճ նկարագրենք ԱՄՆ Պետքարտուղարի և Ադրբեջանի նախագահի երեկվա հեռախոսազրույցը, ապա դա նրա մասին է, որ Բլինքենն Ալիևին հավաստիացրել է, որ ապրիլի 5-ին Հայաստանի վարչապետի, Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի ու Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի Բրյուսելում նախատեսված հանդիպումն ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ։
Սակայն առանց այդ զանգի էլ բոլորի համար պարզ էր, որ Արևմուտքը չի կարող և չի լինելու Հայաստանի դաշնակիցն ընդդեմ Ադրբեջանի:
Դա շատ լավ հասկանում է նաև Ալիևը, որի «մտահոգությունն» ամենևին էլ պայմանավորված չէ այն հանգամանքով, որ ապրիլի 5-ից հետո «ուժեղացած» Հայաստանը մարտահրավեր է ստեղծելու Ադրբեջանի համար: Նման պատրանքներով կարող են միայն մեր պսևդոարևմտամետներն ապրել:
Ալիևը շատ լավ հասկանում է, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումն ուղղված է Ռուսաստանի և Իրանի դեմ, ուրեմն՝ նրա հիմնական «մտահոգությունն» այն է, թե ինչպես, մի կողմից, այդ փաստը «վաճառի» Մոսկվայի և Թեհրանի վրա, մյուս կողմից՝ Վաշինգտոնում կապիտալիցազնի իր աճող դերակատարությունը, մանավանդ այն պարագայում, երբ Իրանի շուրջ օղակը սեղմվում է»,-գրել է նա։

Политолог: Алиев прекрасно понимает, против кого направлена встреча США - ЕС - Армения
Политолог Сурен Суренянц, коснувшись заявления, распространенного пресс-службой американского внешнеполитического ведомства, о телефонном разговоре Госсекретаря США Энтони Блинкена с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, пишет:
«Если коротко описать вчерашний телефонный разговор между госсекретарем США и президентом Азербайджана, то речь идет о том, что Блинкен заверил Алиева – запланированная на 5 апреля трехсторонняя встреча США - Евросоюз - Армения не направлена против Баку.
Однако и без этого звонка всем было ясно, что Запад не может и не будет союзником Армении против Азербайджана.
Прекрасно это понимает и Алиев, «обеспокоенность» которого обусловлена вовсе не тем обстоятельством, что «усилившаяся» после 5 апреля Армения создаст вызовы для Азербайджана. Такие иллюзии могут питать только наши псевдозападники.
Алиев прекрасно понимает, что встреча 5 апреля направлена против России и Ирана, поэтому его главная «обеспокоенность» заключается в следующем: как, с одной стороны, «продать» этот факт Москве и Тегерану, а с другой – капитализировать в Вашингтоне свою возрастающую роль, особенно когда кольцо вокруг Ирана сжимается».