ՀՀ-ն թեքվում է դեպի Արևմուտք, ժամանակն է, որ Եվրոպան ոտքի կանգնի․ ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար
Մինչ ամբողջ ուշադրությունը կենտրոնացած է ռուս-ուկրաինական վրա, աշխարհաքաղաքական մեկ այլ մեծ տեղաշարժ է տեղի ունենում Եվրոպայում, այս անգամ՝ Հարավային Կովկասում: 24news-ի փոխանցմամբ, «Le Monde»-ում հրապարակված իր հոդվածում գրել է ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսսենը։
«Չնայած Ռուսաստանից իր պատմական, տնտեսական, էներգետիկ և ռազմական կախվածությանը և նրա հողում հազարավոր ռուս զինվորների ֆիզիկական ներկայությանը, Հայաստանի կառավարությունը համարձակ ջանքեր է գործադրել Հայաստանի ժողովրդավարությունը ամրապնդելու և ժողովրդավարական Արևմուտքի հետ ավելի սերտ հարաբերություններ կառուցելու համար:
Սա պահանջում է, որ ԵՄ-ն որդեգրի Հայաստանում ժողովրդավարության համար ավելի հավակնոտ ռազմավարություն, և դա պետք է սկսել այն թյուր կարծիքից, որ ԵՄ-ն պետք է չեզոք դեր ունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում:
Եվրոպան պետք է միջնորդի դեր խաղա բանակցություններում՝ կայուն խաղաղության հասնելու համար, սակայն նրա մոտեցումը պետք է արտացոլի այն իրողությունը, որ Հայաստանը ընտրել է եվրոպական ժողովրդավարական երկրների համայնքը, մինչդեռ Ադրբեջանը գտնվում է ագրեսիվ ինքնավարության ճամբարում:
Եվրոպական հստակության և ամբիցիաների բացակայությունը կարող է սպառնալ Հայաստանի երիտասարդ ժողովրդավարությանը։
«ԵՄ-ի նոր մոտեցումը պետք է սկսվի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք եռակողմ գագաթնաժողովում, որտեղ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը կհյուրընկալի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին»,-գրել է նա։

Армения делает поворот на Запад, Европе пора активизироваться – экс-генсек НАТО
Пока все внимание приковано к незаконной войне России против Украины, в Европе происходит еще один крупный геополитический сдвиг – на этот раз на Южном Кавказе, написал в статье для Le Monde бывший генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен.
«Несмотря на историческую, экономическую, энергетическую и военную зависимость от России и физическое присутствие тысяч российских военных на своей земле, правительство Армении предприняло смелые усилия по укреплению демократии Армении и выстраиванию более тесных отношений с демократическим Западом», – отметил экс-генсек НАТО Расмуссен.
По его словам, эта переориентация требует, чтобы Европейский Союз принял более амбициозную стратегию в отношении демократии в Армении.
«Это должно начаться с отказа от ошибочной идеи о том, что Европейский союз должен оставаться нейтральным игроком в отношениях между Арменией и Азербайджаном. Европа должна играть роль посредника в переговорах по достижению прочного мирного соглашения. Однако подход ЕС должен отражать реальность того, что Армения выбрала сообщество европейских демократий, в то время как Азербайджан находится в лагере агрессивных автократий.
Отсутствие европейской ясности и амбиций может поставить под угрозу молодую армянскую демократию», – отмечает он.
«Этот новый подход должен начаться 5 апреля в Брюсселе на встрече высокого уровня – председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен, госсекретаря США Энтони Блинкена и премьер-министра Армении Никола Пашиняна», – говорится в статье, перевод которой на армянский язык представляет 24news.