Անհամաչափ ուժի կիրառման առնչությամբ եթե դիմել ենք իրավասու մարմիններին, նաշանակում է կասկած ենք տեսել. Մանասյանը՝ Սաղաթելյանի և Սամսոնյանի կալանավորման մասին
«Անմիջապես թե՛ կադրերը տեսնելուց հետո, թե/ ընդհանուր տեղեկատվությունը տարածվելուց հետո մենք այցելել ենք տվյալ անձանց և դրա համատեքստում մենք ևս առնվազը կասծկած ունեցել ենք, նկատի ունենալով այն, որ դիմել ենք իրավասու մարմիններին և մարդու իրավունքների պաշտպանի տեսանկյունից պարազաբանում ենք պահանջել»,-կառավարության շենքի դիմաց տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը՝ պատասխանելով Վազգեն Սաղաթելյանի և Նարեկ Սամսոնյանի կալանավորման մասին հարցին։
Մանասյանը հայտնեց, որ իրավասու մարմիններից պարզաբանումները ստանալուց հետո նոր հնարավորություն կունենան եզրահանգումներ իրականացնել։
«Անհամաչափ ուժի կիրառման առնչությամբ եթե դիմել ենք իրավասու մարմիններին, նաշանակում է կասկած ենք տեսել»,- հայտարարեց Մարդու իրավինքների պաշտպանը։
Նա հավաստիացրեց, որ իր ղեկավարած կառուցի տարեկան զեկույցում հստակ նշված են իրավապահների կողմից անհամաչափ ուժի և բռնության գործադրման դեպքերի մասին։

Манасян – о задержании Н.Самсоняна и В.Сагателяна: Если по части применения несоразмерной силы мы обратились к компетентным органам, это означает – у нас были подозрения
«Непосредственно после распространения кадров задержания [Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна] и соответствующей общей информации мы посетили указанных лиц. В данном контексте у нас были, по крайней мере, подозрения, мы обратились к компетентным органам и от имени офиса Защитника прав человека (ЗПЧ) потребовали разъяснений», – сообщила журналистам Защитник прав человека Армении Анаит Манасян в ответ на вопрос о правомерности такого задержания.
«Мы запросили разъяснения у компетентных органов и после их получения у нас будет возможность сделать выводы», – сказала она.
«Если по части применения несоразмерной силы мы обратились к компетентным органам, это означает – у нас были подозрения», – указала ЗПЧ.
«Вы читали наш годовой отчет? Мы четко выделили случаи несоразмерного применения силы правоохранителями и применения насилия. ЗПЧ не является следственным органом или судом. Задача ЗПЧ – выявить системные проблемы», – отметила Манасян.