ԵՄ-ի կողմից 270 մլն եվրոյի հատկացումը կատարյալ ձախողում էր. Ավետ Ադոնց
Հայաստանի իշխանությունների հետ բանակցությունների արդյունքում Եվրամիության կողմից Հայաստանին 270 մլն եվրոյի հատկացումը կատարյալ ձախողում է։ ՏԱՍՍ-ի թղթակցի հետ զրույցում այս կարծիքն է հայտնել Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին փոխնախարար, դեսպան Ավետ Ադոնցը։
«Եթե Եվրամիության հետ մեր իշխանությունների բանակցային գործընթացի ֆինանսական բաղադրիչը կազմել է միայն ԵՄ-ի խոստացած 270 միլիոն եվրոն, ապա դա կարելի է համարել կատարյալ ձախողում։ Փոխարենը մենք էլ ավելի ենք բարդացրել մեր հարաբերությունները մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի և հարևան Իրանի հետ՝ երկիրը մոտեցնելով աշխարհաքաղաքական առճակատման ասպարեզ դառնալուն:
Գործարքի քաղաքական արժեքը հասկանալու համար պետք է հիշեցնեմ, որ 2012-2013թթ., նախքան ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը, Հայաստանը ԵՄ-ի հետ միասին  պատրաստում էր դոնորների համաժողով անցկացնել, որում ակնկալվում էր հավաքել առնվազն 2 միլիարդ եվրո»,- նշել է նա։
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Բրյուսելում Հայաստանի, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների եռակողմ հանդիպման արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել էր, որ ԵՄ-ն առաջիկայում Հայաստանին կտրամադրի 270 մլն եվրո, որը կլինի չորս տարվա ընթացքում և դրամաշնորհների տեսքով։
«Հայաստանի հետ գործընկերության տեսլականը կյանքի կկոչվի Հայաստանի դիմակայունությանը նպաստելու ծրագրի միջոցով։ Մենք ներդրումներ կանենք, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունն ու հասարակությունն ավելի ամուր լինեն և ցնցումների նկատմամբ կայուն», - ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը՝ նշելով 270 մլն եվրո դրամաշնորհի մասին, որը կօգնի հատկապես փոքր եւ միջին ընկերություններին։

Экс-замглавы МИД Армении назвал выделение ЕС Еревану €270 млн провалом переговоров
Выделение Европейским союзом Армении €270 млн по итогам переговоров с властями республики является полным провалом. Такое мнение в беседе с корреспондентом ТАСС выразил бывший заместитель министра иностранных дел Армении, посол Авет Адонц.
"Если финансовая составляющая переговорного процесса наших властей с Евросоюзом составила всего лишь обещанные ЕС €270 млн, то это можно расценивать как полный провал. Вместо этого мы еще больше осложнили наши отношения со стратегическим союзником Россией и с соседним Ираном, приближая страну к становлению ареной геополитического противостояния.
Чтобы понять политическую цену нынешней сделки, в 2012-2013 годах, перед подписанием соглашения об ассоциации с ЕС, Армения совместно с ЕС готовилась провести конференцию доноров, на которой предполагалось собрать не менее €2 млрд", - отметил он.
Ранее правительство Армении распространило пресс-релиз о совместной встрече высокого уровня Армения-ЕС-США в Брюсселе в поддержку устойчивости Армении. «В целях укрепления новой повестки партнерства Армения-ЕС Европейский союз выступит с программой на 270 млн евро “Устойчивость и рост Армении на 2024-2027 годы”», – сообщает армянское правительство.