Ժոզեպ Բոռել. Ուժեղ և կայուն Հայաստան՝ նշանակում է ավելի ուժեղ և կայուն Հարավային Կովկաս
«Եվրամիությունը ցանկանում է Հայաստանի համար դրական օրակարգ մշակել և, Միացյալ Նահանգների հետ միավորելով ուժերը, ցույց տալ Հայաստանի ինքնիշխանության, ժողովրդավարության ու դիմակայունության հանդեպ ամուր նվիրվածությունը»-Բրյուսելում Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի համատեղ հանդիպումից առաջ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է  ԵՄ արտաքին և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելը։
Ժոզեպ Բոռելը հիշեցրել է, որ երկու ամիս առաջ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ որոշել են աշխատել ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր օրակարգի վրա և ընդգծել է, որ նոր օրակարգը կապահովի հավակնոտ տեսլական՝ խթանելու երկկողմ համագործակցությունն այն ոլորտներում, որոնք կարևոր են Հայաստանի դիմակայունության, շարժունակության, առևտրի դիվերսիֆիկացիայի և կապի համար։
ՀՀ կառավարության հաղորդմամբ, Ժոզեպ Բոռելը հավաստիացրել է, որ սրանք միայն աջակցության խոսքեր չեն։ «Մենք ողջունում ենք Հայաստանի ջանքերը ժողովրդավարության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և օրենքի գերակայության հաստատման ուղղությամբ։ Կարևոր կլինի շարունակել բարեփոխումները երկրի դիմակայունությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար։ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել բարեփոխումների ջանքերին՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման միջոցով»,- նշել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը:
Բոռելը շեշտել է, որ ուժեղ և կայուն Հայաստան՝ նշանակում է ավելի ուժեղ և կայուն Հարավային Կովկաս, և դա օգուտ կբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։

Боррель: Сильная и стабильная Армения означает более сильный и стабильный Южный Кавказ
До начала встречи высокого уровня Армения-ЕС-США премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, государственный секретарь Соединенных Штатов Америки Энтони Блинкен и вице-председатель Европейской комиссии, Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель выступили с заявлениями.
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель отметил, что Европейский союз хочет разработать позитивную повестку для Армении и, объединив усилия с Соединенными Штатами, продемонстрировать свою твердую приверженность суверенитету, демократии и устойчивости Армении.
Жозеп Боррель напомнил, что два месяца назад вместе с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном принято решение работать над новой повесткой партнерства ЕС-Армения, и подчеркнул, что новая повестка дня обеспечит амбициозное видение развития двустороннего сотрудничества в областях, которые важны для устойчивости, мобильности, диверсификации торговли и связи Армении.
Жозеп Боррель заверил, что это не просто слова поддержки. “Мы приветствуем усилия Армении в направлении демократии, борьбы с коррупцией и установления верховенства закона. Будет важно продолжить реформы для дальнейшего повышения устойчивости страны. ЕС продолжит поддерживать усилия по реформированию посредством реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве”, - заявил верховный представитель ЕС.
Боррель подчеркнул, что сильная и стабильная Армения означает более сильный и стабильный Южный Кавказ, и это принесет пользу всем странам региона.