Հանդիպումը, վստահաբար, բերելու է տարածաշրջանում Արևմուտք-ՌԴ առճակատման ուժեղացմանը. Սերժ Սարգսյան
«Այլ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պայմաններում այդպիսի հանդիպումը կարող էր օգտակար լինել Հայաստանի Հանրապետության համար: Բայց հիմա, երբ Արևմուտք և Ռուսաստան այդպիսի առճակատում կա, ապա այդպիսի հանդիպումը, վստահաբար, բերելու է հենց այդ առճակատման ուժեղացմանը մեր տարածաշրջանում»,-այսօր դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում նկատեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի, Ուրսուլա Ֆոն դեր Լեյենի և Էնթոնի Բլինքենի հանդիպմանը։
Նա ասաց, թե լուրեր են պտտվում, թե իբր փող են տալու ՀՀ-ին։
«Իմ կարծիքով, Հայաստանի ակնկալիքն այդ հանդիպումից, պետք է լինի խնդրել ԵՄ-ին և ԱՄՆ-ին ռեալ օգնել վերականգնել Հայաստանի սուվերեն տարածքը»,-նշեց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Նածագահի խոսքով՝ պետք է խնդրել, որպեսզի ազատ արձակվեն գերիներն ու պատանդները։
«Պետք է խնդրել, որպեսզի օգնեն վերականգնել արցախահայության իրավունքները, իսկ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն պետք է պահանջեն Հայաստանի կառավարչից, որպեսզի Հայաստանում հաստատվի իրական ժողովրդավարություն»,-ասաց Սարգսյանը:

Серж Саргсян: Встреча Пашиняна с Блинкеном и главой ЕК усилит противостояние РФ и Запада в регионе
«В других геополитических условиях такая встреча могла бы быть полезна для Республики Армения. Но сейчас, когда есть такая конфронтация между Западом и Россией, такая встреча, я уверен, приведет к усилению данного противостояния в нашем регионе», – заявил накануне после заседания суда в беседе с журналистами третий президент Армении, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян, коснувшись предстоящей 5 апреля встречи Никола Пашиняна с госсекретарем США Энтони Блинкеном и главой Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен.
«Есть сведения, которые я не могу подтвердить, что на этой встрече Армении будут обещаны какие-то денежные средства. На мой взгляд, ожидания Армении от этой встречи должны быть такими, чтобы просить США и ЕС помочь освободить наши суверенные территории. Надо попросить, чтобы освободили наших пленных и заложников», – отметил Серж Саргсян.
«Надо попросить, чтобы помогли восстановить права арцахских армян, а США и ЕС должны потребовать у управленца Армении, чтобы в республике установилась реальная демократия», – добавил экс-президент РА.