ՀՀ ԶՈւ նոր կանոնադրությամբ նախատեսվում է «Ուռա»-ն փոխարինել «Կեցցե»-ով
ՀՀ զինված ուժերը կունենան ներքին ծառայության նոր կանոնադրություն, համապատասխան օրինագիծը մշակման փուլում է։ Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
Նոր կանոնադրությանը անցումը կիրականացվի բանակում ընդհանուր բարեփոխումների շրջանակներում։
Գերատեսչությունից նշել են, որ կանոնադրության վերջնական տարբերակը դեռ պատրաստ չէ, սակայն որոշ մանրամասներ արդեն հայտնի են:
Մասնավորապես, նոր կանոնադրության մեջ նախատեսվում է «Ուռա»-ն փոխարինել «Կեցցե» այն իրավիճակներում, երբ հրամանատարը շնորհավորում է անձնակազմին։ Ողջույնի այս ձևը ժառանգություն է մնացել դեռ խորհրդային բանակից, բայց այժմ որոշվել է «տեղայնացնել»։
Միևնույն ժամանակ, հեղինակները չեն նախատեսում փոխել «ճիշտ այդպես» և «ոչ մի կերպ» բառերը վերադասին զինծառայողի` հաստատական կամ բացասական պատասխանների դեպքում:
Պաշտպանության նախարարությունից նշել են, որ կանոնադրությունը այլ երկրների բանակների որևէ մոդելին հարմարեցնելու խնդիր չի դրվում:

«Да здравствует!» вместо «Ура!»: у ВС Армении будет новый устав
У вооруженных сил Армении будет новый устав внутренней службы, соответствующий законопроект находится в стадии разработки, сообщили в Минобороны в ответ на запрос Sputnik Армения.
Согласно информации, переход к новому уставу будет осуществляться в рамках общих реформ в армии. В ведомстве отметили, что окончательный вариант устава пока не готов, однако некоторые детали известны уже сейчас.
В частности, в нем предусмотрено заменить торжественное восклицание "Ура!" на "Да здравствует!" в ситуациях, когда командир поздравляет личный состав. Это междометие досталось в наследство еще с советской армии, но сейчас решено "локализовать".
В то же время авторы не планируют менять слова "Так точно" и "Никак нет" при утвердительных или отрицательных ответах военнослужащего вышестоящему начальству. В Минобороны отметили, что никакой задачи по адаптации Устава к какой-либо модели армий других стран не ставится.
Как напоминается, ранее в Минобороны сообщали также о планах внедрения новой униформы для военнослужащих. Она будет учитывать стандарты НАТО.