Ալեն Սիմոնյանը քաղաքացու վրա թքել է, մնացել է անպատիժ, իսկ բանտերը լցված են քաղբանտարկյալներով. Էդգար Ղազարյան
11:24 08/04/2024
«Ես Բուրիչին ցանկանում եմ հարցնել, թե արդյո՞ք կարելի է, որ 21-րդ դարում ԵԽ պատասխանատվության գոտում մի հետամնաց միջնադարյան բռնապետ, խախտի միջազգայնորեն ընդունված պայմանավորվածությունները և սկզբուքները, հարձակվի մի ամբողջ ժողովրդի վրա, բացառապես էթնիկ պատկանելիության առումով, հայ լինելու համար, ցեղասպանության ենթարկի, որից հետո կարճ ժամանակահատվածում այդ մարդկանց իրենց բնօրրանից բռնի տեղահանի»,-ԱԳՆ-ի դիմաց Հայաստան Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի այցի առիթով  կազմակերպված ակցիայի ժամանակ ասաց հասարական-քաղաքական գործիչ էդգար Ղազարյանը։
Հայտնելով, որ Ադրբեջանն այն արել է Հայստանի իշխանությունների հետ համաձայնեցրած ՝ Ղազարյանը հարց հնչեցրեց, թե արդյոք ժամանակակից եվրոպայի արժեքները, որոնք վերաբերում են օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը պետք է այդ դրսևորումներն ունենան։
«ԻՆձ հետաքրքիր է, թե ԵԽ անդամ երկրորդ երկիրը կա՞, որ մարդու իրավունքների պաշտպանը դառնա, հետախույզ, իսկ դատախազը դառնա մարդու իրավունքների պաշտպան։ Կա՞ մի երկիր որտեղ օրենքն ընդունվում է մի քանի րոպեի ընթացքում մեկ խմբակցության կողմից, որն էլ իշխանական է»,- հարցրեց հասարակական-քաղաքական գործիչը։
Արձագանքելով այն դիտարկմանը, որ ԵՄ-ն Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չի տեսնում՝ Էդգար Ղազարյանն ասաց. «Եթե բանտում նստածները քաղբանտարկյալ չեն, բա ինչի՞ համար են նստած։ Օրինակ՝ մեր հայ հասարակության մեջ կա մի մարդ, որը մտածում է, որ Արմեն Աշոտյանը կատարել է հանցագործություն և պետք է բանտ նստի՞։ Պարզ չէ, որ Աշոտյանը բանտում է գտնվում բացառապես իր քաղաքական դիրքորոշումենրի և կուսակցական պատկանելության համար։
Ալեն Սիմոնյանը, որ քաղաքացու վրա թքել է և  մնացել անպատիժ,  դատի է տվել մոտ երկու տասնյակ, քաղաքական գործիչների, լրատվամիջոցների, լրագրողների և առանց բացառության, նրա բոլոր դատական հայցերը բավարարվում են՝ առնվազը ներողություն խնդրելու մասով։ Սա խոսքի ազատության, իշխանության մարմինների հանդուրժողականության, ժամանակակից եվրոպական ստանդարտներն են։ Եթե ԵՄ գլխավոր քարտուղարը եկել է Հայաստան ապա միայն այս հարցերի օրակարգով պետք է գա»։

Эдгар Казарян: Ален Симонян плюнул в гражданина и остался безнаказанным, а число политзаключенных в Армении растет
13:13 08/04/2024
«Хочу спросить у Бурич: допустимо ли, чтобы в XXI веке в зоне ответственности Совета Европы один отсталый средневековый диктатор нарушал международно признанные договоренности и принципы, нападал на целый народ, исключительно из-за этнической принадлежности, из-за того, что эти люди – армяне, подверг их геноциду, насильственно депортировал этих людей  с их колыбели?» – заявил общественно-политический деятель Эдгар Казарян во время акции, организованной по случаю визита генерального секретаря Совета Европы Марии Пейчинович-Бурич в Армению перед зданием министерства иностранных дел РА.
Заявив, что Азербайджан совершил вышеописанные действия по согласованию с властями Армении, Э.Казарян озвучил вопрос: должны ли ценности современной Европы, касающиеся верховенства закона, защиты прав человека, иметь подобные проявления?
«Интересно, есть ли вторая страна-член СЕ, где Защитник прав человека становится разведчиком, а прокурор становится ЗПЧ? Есть ли страна, где закон принимается за несколько минут одной фракцией, которая к тому же находится у власти?» – продолжил Казарян.
В ответ на замечание о том, что ЕС не видит в Армении политзаключенных, Эдгар Казарян заявил: «Если заключенные под стражу оппозиционные деятели не являются политическими заключенными, то за что они тогда сидят в тюрьме? Например, в нашем обществе есть человек, который считает, будто бы Армен Ашотян совершил преступление и должен сидеть в тюрьме? Ясно же, что Ашотян находится в тюрьме исключительно за свою политическую позицию и партийную принадлежность.
Ален Симонян, плюнувший в гражданина и оставшийся безнаказанным, подал в суд на около двух десятков политических деятелей, СМИ, журналистов, и все его иски, без исключения, удовлетворяются – по крайней мере, по части принесения ему извинений. Вот они – современные европейские стандарты свободы слова, толерантности органов власти. Если генеральный секретарь СЕ приезжает в Армению, то в повестке дня ее визита должны быть исключительно эти вопросы».