Ջերմաստիճանի բարձրացմամբ պայմանավորված՝ գետերում սպասվում է ջրի ելքերի զգալի մեծացում
Հարավից ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ այսօր ցերեկն օդի ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում ապրիլի 8-ի համեմատ կբարձրանա 7-10 աստիճանով, ապրիլի 9-ի լույս 10-ի գիշերը ևս 4-5 աստիճանով։
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ ապրիլի 10-ի լուսադեմից սկսած մինչև ապրիլի 11-ը հանրապետության ողջ տարածքում ժամանակ առ ժամանակ սպասվում է անձրև, առանձին վայրերում՝ ինտենսիվ։
Արդյունքում ապրիլի 9-10-ին հանրապետության գետերում սպասվում է ջրի ելքերի զգալի մեծացում։ Ապրիլի 10-ին առանձին գետերում հնարավոր է ջրի վտանգավոր ելքեր։

Погода в Армении: резко повысится температура воздуха, возможны разливы рек
В связи с проникновением циклона с юга сегодня днем температура воздуха на всей территории Армении, по сравнению с 8 апреля, повысится на 7-10 градусов, а в ночь с 9 на 10 апреля – еще на 4-5 градусов. Прогнозы синоптиков приводит ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды РА.
С рассвета 10 апреля по 11 апреля на всей территории республики время от времени ожидаются дожди, местами – интенсивные.
В результате 9-10 апреля ожидается значительный рост уровня воды в реках Армении. 10 апреля в некоторых реках возможны опасные разливы.