Երբ ասում ենք՝ այդ տարածքներն իրենցն է, հրավիրում ենք այդ տարածքներ մտնեն ցանկացած եղանակով, այդ թվում՝ զորքով. Ռուստամյան
11:29 09/04/2024
«Բանակցությունները  հստակ միջազգային ձևաչափով տեղի չեն ունենում,  ինչ-որ բանավոր խոսակցությունները զուգորդվում են  սահմանային լարվածություններով»,-Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը։
Ըստ նրա, սա արվում է, որպեսզի Ադրբեջանն ու Թուրքիան ստանան իրենց համար ընդունելի  արդյունքներ և անընդհատ զիջումներով հասնեն իրենց նպատակին։
«Ես չեմ բացառում, որ Ադրբեջանն այս անգամ նաև լայնամասշտաբ հարձակման գնա ու միանգամից խնդիրը լուծի։ Կարծում եմ՝ իրենց նպատակը շատ ավելի գլոբալ է, և այդ գլոբալ խնդիրը լուծելու համար մենք ինքներս պատերազմով այդ հարցը լուծելու պարարտ հող ենք ստեղծել։ Երբ ասում ենք,  որ այդ տարածքներն իրենցն է, արդեն հրավիրում ենք, որ այդ տարածքներ մտնեն ցանկացած եղանակով, այդ թվում նաև զորքով»,- նշեց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Արմեն Ռուստամյանը «հերթական արկածախնդրություն» է համարում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի`  ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին չմասնակցելը:
«Այս արկածախնդրությունը վաղուց է սկսվել։ Մենք բազմիցս ասել ենք` կարելի է հազար հարցով դժգոհել ՀԱՊԿ-ից, դժգոհել մեր ռազմավարական գործընկերոջ պահվածքից, բայց կատարվում են քայլեր, որոնք նշանակում են վեկտորի  փոփոխություն, նշանակում են Ռուսաստան-միավորված Արևմուտք պատերազմը տեղափոխել Հայաստան։ Սա ամենակործանարար հետևանքը կարող է ունենալ Հայաստանի համար:
Խոսում են, թե սա փոխարինում չէ մեկը մյուսով, դիվերսիֆիկացիա է,  բայց դիվերսիֆիկացիա նշանակում է նաև որոշակի քայլեր կատարել այլ ուղղությամբ: Օրինակ, ի՞նչն է խանգարում գնալ այդ նիստին ու քեզ հուզող հարցերը բարձրացնել: Կարծում եմ` պահանջ է  դրված, որ Հայաստանը պետք է միանա հակառուսական ճակատին, ու այդ խնդիրը «բարեհաջող» իրականացնում է այսօրվա իշխանությունը»,- ասաց Ա.Ռուստամյանը։

Рустамян: Когда с армянской стороны звучат заявления о том, будто бы требуемые Баку территории – азербайджанские, это расценивается как приглашение
14:10 09/04/2024
«Переговоров в четком международном формате не проводится, какие-то устные разговоры сочетаются с эскалациями на границе», – заявил на брифинге в Национальном Собрании депутат от оппозиционной фракции «Армения» Армен Рустамян.
По его словам, все это делается для того, чтобы Азербайджан и Турция получали желаемое и добивались своей цели благодаря постоянным уступкам армянской стороны.
«Я не исключаю, что Азербайджан даже пойдет на широкомасштабное наступление и решит проблему сразу. На мой взгляд, цель Баку гораздо более глобальна, и мы сами создали благодатную почву для решения этой глобальной проблемы с помощью войны.
Когда с армянской стороны звучат заявления о том, будто бы требуемые Баку территории – азербайджанские, это расценивается как приглашение войти на эти территории любыми способами, в том числе и с войском», – заявил оппозиционный депутат.
При этом Рустамян назвал «очередной авантюрой властей» решение министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна не участвовать в заседании глав внешнеполитических ведомств СНГ, которое пройдет 12 апреля в Минске.
«Эта авантюра началась давно. Мы много раз говорили, что к ОДКБ, к нашему стратегическому союзнику, можно предъявлять тысячу вопросов, но изменение вектора в условиях, когда идет открытая война между Россией и Западом, разрушительно, эта война переносится на нашу территорию.
С одной стороны, говорят о диверсификации, но диверсификация означает и определенные шаги в другом направлении. Например, что мешает вам прийти на эту сессию и задать волнующие вопросы?
Я думаю, что поставлено требование о присоединении Армении к антироссийскому фронту, которое сегодняшние власти «успешно» реализуют», – сказал он.