Մարուքյան. Արցախում մնացել են 10 հայեր, որոնք այժմ ենթարկվում են ոտնձգությունների
«Սա այն է, ինչ մենք անվանել ենք ադրբեջանական ռեժիմի դեմք և դրա հիման վրա անընդհատ պնդել ենք, որ Ադրբեջանն ի վիճակի չէ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգության երաշխիքները»,- X-ի իր էջում գրել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետությունում էթնիկ զտումներ իրականացնելուց հետո, Արցախում 150 հազար հայերից մնացին մոտ 10-ը, որոնք այժմ ենթարկվում են ոտնձգությունների։
«Ահա թե ինչու մենք շարունակում էինք հայտարարել, որ սա հանցավոր ռեժիմ է և դեռ զարմանում ենք, թե ինչպես կարող է միջազգային հանրությունը հավատալ Ադրբեջանին, երբ նրանք ասում էին՝ «նրանք մեր քաղաքացիներն են և ունեն բոլոր իրավունքներն ու անվտանգությունը՝ համաձայն Ադրբեջանի Սահմանադրության՝ մեզ հետ խաղաղ ապրելու համար»»,-գրել է նա։
Մարուքյանը տեսանյութ է հրապարակել, թե ինչպես են ադրբեջանցիները ծաղրում Արցախում մնացած տարեց հային։ Ապա հարց է ուղղել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին, թե ի՞նչ է նա մտածում այդ մասին։

Эдмон Марукян: В Республике Арцах остались около 10 армян, которые сейчас подвергаются посягательствам
«Вот оно – истинное лицо азербайджанского режима: на основании этого мы непрерывно настаивали, что Азербайджан не способен обеспечить права и гарантии безопасности армян Нагорного Карабаха», – написал на своей странице в Х бывший посол РА по особым поручениям Эдмон Марукян.
Он отметил: после того, как Азербайджан провел этническую чистку в Республике Арцах, там остались около 10 из 150 тысяч армян. Оставшиеся в Арцахе армяне сейчас подвергаются посягательствам.
«Вот почему мы продолжали заявлять, что это преступный режим, и мы до сих пор удивляемся, как международное сообщество могло поверить Азербайджану, когда они говорили: «Они являются нашими гражданами и имеют все права и безопасность согласно Конституции Азербайджана, чтобы мирно жить с нами»», – написал он.
Марукян опубликовал видео, на котором видно, как азербайджанцы высмеивают оставшегося в Арцахе пожилого армянина, адресовал вопрос главе Европейского совета Шарлю Мишелю о том, что он думает по этому поводу?