Սահմանազատումն այդ հատվածից սկսելու որոշում հնարավոր է լինի, եթե մնացած հարցերի շուրջ կոնսենսուս լինի. Գրիգորյան
«Սահմանազատման հատվածները, այն կարևորագույն սկզբունքները՝ անվտանգության, սոցիալ-կենցաղային և իրավական, մինչև վերջնական որոշում չլինի այդ հարցերի շուրջ, վերջնական որոշում սահմանազատման մեկնարկի բանակցություններ սկսելու մասին չենք կարող ունենալ»,-ԱԺ-ում սահմանազատման հարցով փակ նիստից առաջ լրագրողներին ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Տավուշի մարզին:
Նրա խոսքով՝ հարցերը քննարկման փուլում են, վերջնական որոշում դեռ չկա։
Հարցին թե Ադրբեջանն ի՞նչ տրածք է պատրաստ վերադարձնել, Գրիգորյանն ասաց, որ չի կարող այդ հարցին պատասխանել, որովհետև դեռևս վերջնական կոնսենսուս չկա:
«Սահմանազատումն այդ հատվածից սկսելու որոշում հնարավոր է լինի այն դեպքում, եթե մնացած սկզբունքային հարցերի շուրջ կոնսենսուս լինի»,-ասաց փոխվարչապետը՝ հավելելով, որ բազմաթիվ հարցեր քննարկվում են, բազմաթիվ հարցեր կան, որոնց շուրջ ընկալումները նույնատիպ են, բայց կան հարցեր, որոնց շուրջ կոնսենսուս չկա:

Григорян: Решение о начале делимитации с Тавуша может быть принято тогда, когда будет консенсус по остальным вопросам
Пока не будет окончательного решения по участкам делимитации, по таким важнейшим принципам, как безопасность, социально-бытовые и правовые аспекты, мы не можем принять окончательное решение о начале переговоров о старте делимитации границы. Об этом в беседе с журналистами 9 апреля заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян.
По его словам, вопросы – в стадии обсуждения, окончательного решения не принято.
В ответ на вопрос, какую территорию Азербайджан готов вернуть Армении, Григорян заявил, что не может ответить на этот вопрос, поскольку окончательного консенсуса еще не достигнуто.
«Решение о начале делимитации границы с этого участка (Тавуша. – Ред.) станет возможным, если будет достигнут консенсус по остальным принципиальным вопросам. Обсуждается множество вопросов. По многим вопросам восприятия сходятся, но есть и вопросы, по которым консенсуса нет», – отметил Григорян.