Հրաշք... Հայաստան եկած 90 հազար այթիշնիկից 75 հազարը գնացել է. Արթուր Խաչատրյան
«Որևէ մեկը չի ժխտում, որ Հայաստանում տնտեսական աճը պայմանավորված է ռուս-ուկրաինական պատերազմով։ Բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասացին՝ մարդիկ ու փողերը գալիս են Հայաստան, որովհետև Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, որտեղ կոռուպցիա չկա։ Հրաշք»,- Ազգային ժողովում Հայաստանի կառավարության ծրագրի 2023 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկումից հետո ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Այնուհետև նա հիշեցրեց, որ օրեր առաջ հենց ԱԺ ամբիոնից ՏՏ ոլորտի ամենավաստակաշատ ներկայացուցիչներից մեկն ասել էր՝ 90 հազար այթիշնիկից 75 հազարը գնացել է Հայաստանից։
«Անհարմար բան ստացվեց. եկել էին, որովհետև դեմոկրատիա կա, կոռուպցիա չկա, հիմա մարդիկ գնում են»,- նշեց նա։
«Երևի հրաշալի քաղաքական, տնտեսական պայմաններով է պայմանավորված, որ Հայաստանից անցած տարի հեռացել է 36 հազար 512 Հայաստանի անձնագիր ունեցող քաղաքացի։ Երևի սրանով է պայմանավորած, որ մենք 2023 թականին 2022-ի նկատմամբ ունենք հանցագործությունների էական աճ, ընդ որում՝ առանձնապես ծանր հանցագործությունները մեր երկրում աճել են 90 տոկոսից ավելի»,- ասաց Ա. Խաչատրյանը։

Артур Хачатрян: Чудо... Из приехавших в Армению 90 тыс. айтишников 75 тыс. уехали
«Никто не отрицает, что экономический рост в Армении обусловлен российско-украинской войной. При обсуждении исполнения бюджета нам сказали, что приток в Армению людей и денег обусловлен тем, что Армения – демократическая страна, где нет коррупции. Чудо», – заявил депутат Национального Собрания от оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян после обсуждения доклада о ходе и исполнении в 2023 г. программы правительства РА (2021-2026 гг.).
Затем он напомнил, что несколько дней назад один из самых успешных представителей сферы информационных технологий, коснувшись ситуации с отъездом релокантов из Армении, с трибуны НС заявил: «Из 150 тысяч приехавших 90 тысяч были айтишники. Сегодня осталось, наверное, тысяч 15-20».
«Неудобно вышло. Приехали, потому что здесь демократия, нет коррупции, а теперь уезжают», – сказал  Артур Хачатрян.
Наверное, из-за  замечательных политических, экономических условий в прошлом году Армению покинули 36 тысяч 512 граждан с армянскими паспортами. Наверное, поэтому у нас наблюдается значительный рост преступности в 2023 году, по сравнению с 2022 годом. При этом особо тяжкие преступления в нашей стране выросли более чем на 90 процентов», – сказал А.Хачатрян.