Նման կեղծ տեղեկություններ տարածելու միտում է նկատվում. Ժաննա Անդրեասյան
«Ես կարծում եմ, որ մենք վերջին շրջանում նաև պարբերաբար տեսնում ենք, որ նման կեղծ տեղեկություններ տարածելու միտում է նկատվում, և կարծում եմ, որ մեր ծնողները և դպրոցները խուճապի որևէ առիթ չունեն»,-կառավարության դիմաց կազմակերպած ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ անդրադառնալով այսօր Տելեգրամով տարածվող տեղեկություններին:
Նա վստահեցրեց, որ դպրոցներում ուսումնական պրոցեսը բնականոն կազմակերպվում է, իսկ տելեգրամյան ալիքներում նշված կեղծ տեղեկատվությունը իրավապահների կողմից ուսումնասիրվում է, իրավիճակը գտնվում է շատ լուրջ ուշադրության և ուսումնասիրության ներքո։
«Նաև մեր մեդիադաշտի տարբեր փորձագետներ տարածեցին նաև պարզ տեղեկոըթյուններ, թե ինչպես կարելի է համոզվել այդ տեղեկավության կեղծ լինելու մեջ, օրինակ՝ տեսնելով, որ այն լուսանկարները, որ տարածվում էին, կրկնում են ճիշտ նույնությամբ մի քանի ամիս առաջ այլ երկրի այլ դպրոցների հետ կապված նմանատիպ տեղեկատվության տեսանկյունից»,-ասաց ԿԳՄՍ նախարարը և հավելեց. «Մենք պետք է հասկանանք, որ երբ խոսում ենք հիբրիդային պատերազմի մասին, դա մեզնից հեռու իրականություն չէ, դա մեր իրականությունն է»։
Նշելով, որ դպրոցներում տարհանման որևէ կարիք չկա՝ Անդրեասյանն ասաց. «Մենք ունեցել ենք ծնողների կողմից անհանգստություն, ծնողները, բնականաբար, այդ տեղեկությունները կարդալով և դրանք ընդունելով իբրև իրական՝ փորձել են որոշակի ճշտումներ կատարել, բայց ուսումնական պրոցեսը առավոտվա դրությամբ նորմալ կազմակերպվում է»:
Նա ասաց, որ պետք է վստահել իրավական համակարգին, եթե լրացուցիչ քայլի կարիք լինի՝ պատշաճ ժամանակում կտեղեկացնեն։
«Բայց նորից եմ կրկնում՝ ակնհայտ է արդեն իսկ, որ տարածվող տեղեկատվությունը կեղծ տեղեկատվություն է, հետևաբար այս պահին ես որևէ անհանգստանալու հիմք չեմ տեսնում, իրավապահներն էլ կարծում եմ՝ մեզ ավելի հստակ տեղեկատվություն օրվա մեջ կփոխանցեն»,- հայտարարեց նախարարը:

«В последнее время мы регулярно наблюдаем, что налицо тенденция распространения подобной ложной информации, и думаю, что у наших родителей и школ нет оснований для паники», – заявила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян в беседе с журналистами.
Отметим, в одном из анонимных Telegram-каналов ранее появилась информация о том, что неизвестный 12 апреля собирается устроить теракты в 17 школах, а также в 2 торговых центрах Еревана. Информация быстро распространилась в школьных чатах, встревожило родителей. Многие поспешили в школы и забрали детей.
Комментируя последние события, министр заверила, что образовательный процесс в школах протекает в обычном режиме, правоохранительные органы занимаются проблемой распространения данных ложных сведений по Telegram-каналам, ситуация находится под контролем.
Она обратила внимание, что армянские эксперты по информационной безопасности сообщили, что подобные фейки с аналогичными фотографиями использовались при попытке запугать население других городов.
«Мы должны понимать, что гибридная война тоже стала частью нашей реальности», – подчеркнула министр.
Отметив, что повода для эвакуации учащихся из школ нет, Жанна Андреасян указала: «Были опасения со стороны родителей. Родители, прочитав эту информацию и приняв ее за реальную, естественно, попытались уточнить, что происходит, но по состоянию на сегодняшнее утро образовательный процесс протекает нормально».
Она призвала доверять правоохранительной системе, добавив:
«Но еще раз повторяю: уже очевидно, что распространяемая информация является ложной, поэтому на данный момент я не вижу причин для беспокойства. Думаю, более точную информацию нам в течение дня предоставят правоохранители».