Նարեկ Սամսոնյան. Մեր երեխաները հպարտությամբ են կրելու մեր ազգանունները, իսկ դրանց սերունդները հրաժարվելու են իրենց կենսաբանական ծնողներից
Քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյան «Արմավիր» ՔԿՀ-ից հրապարակել է նամակ՝ անդրադառնալով Նարեկ Մալյանի դատավճռի և Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոց կալանքը երկարացնելուն։
«Իմ երկու քաղբանտարկյալ ընկերների՝ Նարեկի և Արմենի նկատմամբ սկիզբ առած քաղաքական հետապնդումները շարունակվում են, և զարմանալի չէ, որ Արմենի խափանման միջոց կալանավորումը երկարացվեց, իսկ Նարեկի նկատմամբ մեղադրական դատավճիռ կայացվեց ռեժիմի «դատավորների» կողմից։ Առավել քան վստահ եմ, որ թե՛ Արմենի, թե՛ Նարեկի համար տեղի ունեցածն անակնկալ չէր, բայց նաև վստահ եմ, որ երկուսի համար էլ ցավալի էր առերեսվել Հայաստանի արդարադատության համակարգի վախճանի հերթական արարին։
Մեր երկրում արդարադատությունը մահացել է, բարոյականությունը հավիտյանս լքել է ռեժիմի սպասարկու բոլոր կառույցներում աշխատող «տուն պահող» կենսաբանական զանգվածների մարմինները։ Սրանք հայրենիք և սրբություն չունենալուն զուգահեռ նաև չունեն ամենակարևորը՝ սրանք ամոթ չունեն։ Ամոթ չունեն ճիշտ այնպես, ինչպես ամոթ չունի ռեժիմի պարագլուխը, որին հաջողվել է իր շուրջբոլորը հավաքել գարշահոտությամբ բուրող կամակատար անամոթներին։
Վստահ եմ, որ այս ամենի վերջը մի օր գալու է, և բոլոր անամոթ և անսկզբունք կամակատարները կանգնելու են հանրության, պատմության և օրենքի առջև։ Մենք այդ ժամանակ գլուխներս բարձր նայելու ենք նրանց աչքերին, մեր երեխաները հպարտությամբ են կրելու մեր ազգանունները, իսկ դրանց սերունդները հրաժարվելու են իրենց կենսաբանական ծնողներից։

Нарек Самсонян: Наши дети будут с гордостью носить наши фамилии, а их потомки откажутся от своих биологических родителей
17:11 13/04/2024
Политзаключенный Нарек Самсонян в своем письме из уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» коснулся вынесенного 12 апреля приговора писателю, публицисту, общественному деятелю Нареку Маляну и продления заместителю председателя РПА Армену Ашотяну ареста еще на 3 месяца.
«Политическое преследование, начатое против двух моих друзей-политзаключенных, Нарека и Армена, продолжается, и неудивительно, что мера пресечения (арест) Армену была продлена, а в отношении Нарека «судьями» режима был вынесен обвинительный приговор. Более чем уверен, что и для Армена, и для Нарека случившееся не было неожиданностью, но я также уверен, что им обоим было больно столкнуться с очередным актом гибели системы правосудия Армении.
В нашей стране правосудия больше нет, мораль навечно покинула тела «содержащих дом» биологических масс, работающих во всех обслуживающих режим структурах. У них нет не только чувства родины, чего-либо святого, но и нет самого важного – стыда. У них нет стыда, как нет стыда у главаря режима, которому удалось собрать вокруг себя всех бесстыдных приспешников, от которых несет зловонием.
Уверен, что однажды всему этому придет конец, и все бессовестные и беспринципные приспешники предстанут перед общественностью, историей и законом. Тогда мы с высоко поднятой головой посмотрим им в глаза, наши дети будут с гордостью носить наши фамилии, а их потомки откажутся от своих биологических родителей.