Օրենբուրգի շրջանի հեղեղված շրջաններից տարհանվել է ավելի քան 13 հազար մարդ
ՌԴ Օրենբուրգի շրջանի հեղեղված տարածքներից տարհանվել է ավելի քան 13 հազար մարդ։ Այս մասին հայտնում է երկրամասի կառավարությունը Telegram-ի իր ալիքում։
«Հեղեղված տնային տնտեսություններից և անձնական հողամասերից ընդհանուր առմամբ տարհանվել է 13 194 մարդ, որից 1145 մարդ, այդ թվում՝ 212 երեխա, տեղավորվել են 38 ժամանակավոր կացարաններում»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Վերջին տվյալներով, մարզում ջրի տակ է հայտնվել 12 213 տուն և 17 203 կենցաղային հողատարածք։
Շաբաթ առավոտյան Օրսկի հատվածում Ուրալ գետի ջրի մակարդակը կազմում է 731 սանտիմետր, կրիտիկական մակարդակը՝ 700 սանտիմետր։
Ռիա նովոստին հիշեցնում է, որ Հարավային Ուրալի շրջաններն այս տարի աննախադեպ ջրհեղեղների են բախվել։ Ամենաբարդ իրավիճակը Օրենբուրգի մարզում է։ Ապրիլի 5-ին ճեղքվել է ամբարտակը, որը պաշտպանում էր Օրսկը Ուրալ գետից։ Իշխանությունները զանգվածային տարհանումներ են իրականացրել։

Более 13 тысяч человек эвакуированы из затопленных районов Оренбургской области
Из затопленных территорий Оренбургской области эвакуировали более 13 тысяч человек, сообщило правительство региона в Telegram-канале.
«Из подтопленных домовладений и с приусадебных участков всего эвакуировано 13 194 человека, из них 1 145 человек, в том числе 212 детей, размещено в 38 ПВР», – говорится в публикации.
По последним данным, в регионе подтоплены 12 213 домов, 17 203 приусадебных участка. За сутки от воды освободились 1645 домов.
Утром в субботу уровень воды в реке Урал в районе Орска составляет 731 сантиметр при критическом уровне 700 сантиметров.
Как напоминает РИА Новости, регионы Южного Урала в этом году столкнулись с небывалым паводком. Самая сложная ситуация — в Оренбургской области. Пятого апреля там прорвало дамбу, которая защищала Орск от реки Урал. Власти провели массовую эвакуацию.
В регионе ввели режим ЧС федерального масштаба. По предварительной оценке, ущерб от наводнения может составить 40 миллиардов рублей.