Ֆրեզնոյում հրկիզել են հայկական գերեզմանատունը, որտեղ հուղարկավորված են Սողոմոն Թեհլիրյանը, Վիլյամ Սարոյանը
Անհայտ անձինք հրկիզել են ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Ֆրեզնո քաղաքի «Արարատ» հայկական գերեզմանատունը։ Այս մասին գրում է Fox26news-ը։
Նշվում է, որ հունվարի կեսից հայկական գերեզմանատանն ընդհանուր առմամբ տեղի է ունեցել հրկիզման վեց դեպք: Վերջինը գրանցվել է ապրիլի 12-ի գիշեր, երբ գլխավոր մուտքի մոտ հրկիզվել է ութ ծառ:
Դեպքի վայր են ժամանել Ֆրեզնոյի ոստիկանությունն ու հրշեջ ծառայությունը, սակայն որևէ ձերբակալություն տեղի չի ունեցել:
«Ահավոր վրդովեցուցիչ է հայ համայնքի, իմ անձնակազմի և անձնապես ինձ համար: Միակ հայկական գերեզմանատունն է Հայաստանից և Մերձավոր Արևելքից դուրս, մեր առաքելությունն է կարեկցանքով ծառայել հայ ընտանիքներին՝ միևնույն ժամանակ վառ պահելով բոլոր նրանց հիշատակը, ովքեր թաղված են այստեղ», - ասել է «Արարատ» և «Մասիս Արարատ» հայկական գերեզմանատների գործադիր տնօրեն/ադմինիստրատոր Շերի Մենինգ-Քարթրայթը:
Հրդեհները տեղի են ունեցել գերեզմանատան ամենահին հատվածում, որը հիմնադրվել է 1885 թվականին: Դարպասներն ու կամարը հստակ վկայում են, որ գույքը հայկական է:
«Հաշվի առնելով, որ մոտենում է Ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը, չի բացառվում, որ սա կարող է լինել ատելության հողի վրա հանցագործություն»,- գրել է կայքը:
Ֆրեզնոյի «Արարատ Մասիս» հայկական գերեզմանատուն հիմնադրվել է 1885 թվականին և շարունակում է գործել Ֆրեզնոյի հայ համայնքի կողմից։ Այն գործում է արդեն մեկ դար։ Գերեզմանատունը առանձնանում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանով։ Հուշարձանը ներառում է զոհվածների ոսկորներ անհայտ զոհերի հիշատակին, որոնք բերվել են Դեր Զորից, Սիրիայից։
Գերեզմանատանը թաղված են բազմաթիվ հայ ականավոր գործիչներ, այդ թվում՝ Սողոմոն Թեհլիրյանը, Վիլյամ Սարոյանը, Վիկտոր Մաղաքյանը, Լուսի Սարոյանը։

Во Фресно подожгли армянское кладбище, где похоронены Согомон Тейлерян, Уильям Сароян
Во Фресно (штат Калифорния, США) неизвестные подожгли армянское кладбище «Арарат». Подробности приводит Fox26news.
Как отмечается, начиная с января текущего года, это – уже шестой по счету поджог на кладбище, которое было основано в 1885 году. Последний инцидент произошел ночью 12 апреля, когда у главного входа было подожжено 8 деревьев.
Также указывается, что о происшествии проинформировали полицию и пожарных, однако до сих пор никто не задержан в связи с этим инцидентом. В администрации кладбища обеспокоены этими атаками.
«Это крайне беспокоит армянскую общину, моих сотрудников и лично меня. Наша миссия – с состраданием служить армянским семьям в трудную минуту, сохраняя память о похороненных здесь людях. Совет, мои сотрудники и я очень серьезно относимся к этой миссии», – заявила директор кладбища Шерри Мэннинг-Картрайт.
Пожары произошли в самой старой части кладбища, ворота и арка свидетельствуют о том, что имущество – армянское.
«Происшествие связано с предстоящим 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян, не исключается, что это может быть преступлением на почве ненависти», – пишет сайт.
На этом кладбище похоронены многие видные армянские деятели, в том числе деятель армянского национально-освободительного движения, мститель Согомон Тейлерян, известный американский прозаик и драматург армянского происхождения Уильям Сароян, один из самых титулованных солдат Армии США Виктор Магакян и другие.