Էդմոն Մարուքյան. Սա ծուղակ է, Թուրքիան ցանկանում է` այս հարցը քննարկման առարկա դառնա
«Սա ծուղակ է, դադարեցրեք այս քննարկումը։ Թուրքիան ցանկանում է՝ այս հարցը քննարկման առարկա դառնա»,-հայտարարել է հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ արձագանքելով ՔՊ-ական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի՝ Ցեղասպանության 1.5 մլն զոհերի անունները ճշտելու մասին հայտարարությանը։
Նա բոլոր կողմերին' իշխանություններից մինչև հասարակական շրջանակներ, կոչ է անուն դադարեցնել Հայոց Ցեղասպանությունը կասկածի տակ դնելու այս արատավոր դիսկուրսը։
«Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչված փաստ է գիտական, ակադեմիական, քաղաքական մակարդակներում, 30-ից ավելի երկրներ, ԱՄՆ 50 նահագներ ճանաչել ու դատապարտել են Ցեղասպանության փաստը»,-ասաց նա։

Эдмон Марукян: Это ловушка, Турция добивается того, чтобы этот вопрос стал предметом обсуждения
«Это ловушка, прекратите это обсуждение. Турция добивается того, чтобы этот вопрос стал предметом обсуждения», – заявил бывший посол по особым поручениям Эдмон Марукян, коснувшись высказываний депутата Национального Собрания от правящей фракции «Гражданский договор» Андраника Кочаряна о «необходимости уточнить  имена1,5 млн жертв Геноцида армян».
Эдмон Марукян призывает все стороны – от властей до общественных кругов – прекратить этот порочный дискурс, ставящий под сомнение Геноцид армян.
«Геноцид армян – признанный на научном, академическом, политическом уровнях факт, более 30 стран, 50 штатов США признали и осудили факт Геноцида», – напомнил Марукян.