Կոպենհագենում այրվում է աշխարհի ամենահին ֆոնդային բորսայի շենքը
Կոպենհագենի ֆոնդային բորսայի շենքի հայտնի աշտարակը, որը քաղաքի ամենահիններից մեկն է, փլուզվել է մասշտաբային հրդեհի հետևանքով։ Այս մասին գրում է Ekstra Bladet թերթը։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Կոպենհագենի կենտրոնում մեծ տարածք է շրջափակված է։ Դեպքի վայրում են շտապօգնության ծառայությունները։ Զոհերի մասին տեղեկություններ այս պահին չկան։
Բորսայի շենքը կառուցվել է 17-րդ դարի առաջին կեսին և հայտնի էր իր պարուրաձև աշտարակով։ Ժամը 09:00-ի սահմաններում այն փլուզվել է. Ըստ ականատեսների՝ մարդիկ փորձում են հրդեհից փրկել արժեքավոր արտեֆակտները, այդ թվում՝ նկարները։
Կոպենհագենի ոստիկանությունը մարդկանց կոչ է անում դուրս չգալ քաղաքի կենտրոն, եթե դրա կարիքը չկա։
«Դանիական մշակութային ժառանգության 400-ամյակը կրակի մեջ է», - գրել է երկրի մշակույթի նախարար Յակոբ Էնգել-Շմիթը X-ում։

Знаменитый шпиль здания фондовой биржи в Копенгагене - одного из старейших в городе - рухнул в результате сильного пожара. Об этом пишет газета Ekstra Bladet.
Как передает ТАСС, большая территория в центре Копенгагена оцеплена. На месте находятся экстренные службы. Информации о пострадавших на данный момент нет.
Здание биржи было построено в первой половине XVII века, оно было известно своей спиральной башней. Около 09:00 мск она обрушилась. Как сообщают очевидцы, люди пытаются спасти от огня ценные артефакты, в том числе картины. Полиция Копенгагена призывает не выходить на улицу в центре города без необходимости.
"400 лет датского культурного наследия в огне", - написал в Х министр культуры страны Якоб Энгель-Шмитт.