Ադրբեջանցի երեխաներին դպրոցական դասագրքերում սովորեցնում են ատել և սպանել հայերին. Եղիշե Կիրակոսյանը՝ Հաագայի դատարանում
«Ադրբեջանի կառավարությունը տասնամյակներ շարունակ ռասիստական ատելություն է մշակել էթնիկ հայերի նկատմամբ: Ադրբեջանցի երեխաներին դպրոցական դասագրքերում սովորեցնում են ատել և սպանել հայերին։ Պետական լրատվամիջոցները տարածում են ատելություն խոսք։ Պետական պաշտոնյաները կոչ են անում իսպառ վերացնել հայերին»,- ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի» հայցերի լսումների ժամանակ հայտարարեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա նշեց, որ սա պետության կողմից թույլատրված ռասիզմ է, իսկ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը երեկ բացառեց «այսպես կոչված հայատյացություն». «Միջավայր, որտեղ կացնով մարդասպանները ստանում են մրցանակներ, փառաբանվում են որպես ազգային հերոսներ՝ խաղաղ պայմաններում հայերին սպանելու համար:
Ռասայական ատելության պետական այս երկարամյա քաղաքականությունը գագաթնակետին հասավ 2020 թվականի սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ: Հայտարարված նպատակը էթնիկ հայերի բնաջնջումն ու արտաքսումն էր իրենց հայրենիքից։ Ինչպես ավելի ուշ հայտարարեց նախագահ Ալիևը՝ «Թշնամու հանդեպ ատելությունը մեզ առաջ մղեց»: 44 օրվա ընթացքում ադրբեջանցի զինվորները պարբերաբար սպանել, խոշտանգել և բռնության են ենթարկել էթնիկ հայերին: Նրանք տեսանկարահանում էին՝ հպարտորեն ցուցադրելով բռնության աննկարագրելի գործողություններ էթնիկ հայ քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների նկատմամբ»,- ասաց Կիրակոսյանը:
Նա նշեց, որ բռնությունն ու ահաբեկումը Ադրբեջանն օգտագործեց էթնիկ զտման ենթարկելու համար՝ ԼՂ առնվազն 30 հազար անձանց վտարումը Ալիևը հաղթանակ հռչակեց՝ հայտարարելով, որ այս տարածքներում երբեք հայկական երգեր չեն երգվելու։
«Բոլորս գիտենք, թե այն ժամանակից ի ինչ է տեղի ունեցել, նույնիսկ դատարանը չկարողացավ կանգնեցնել Ադրբեջանի ռասսայական քարոզարշավ։
2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի հայազգի բնակչությանը 9 ամիս սովատանջ անելուց հետո՝ շրջափակելով Լաչինի միջանցքը և դատարանի երկու նախանական միջանկյալ որոշումների աղաղակող խախատումներով Ադրբեջանը հարձակում նախաձեռնեց՝ սպանելով 100-ից ավելի հայերի, ստիպելով 100 հազարավոր հայերի հեռանալ իրենց պատմական հայրենիքից։ Մինչև օրս 200 անհետ կորած անձ կա, նրանց ընտանիքները տառապում են՝ չիմանալով նրանց ճակատագիրը։
Տարիներ շարունակ սպառնալով դա անել՝ Ադրբեջանն ի կատար ածեց տարածաշրջանի էթնիկ զտումը և այժմ համախմբում է այդ քաղաքականությունը՝ համակարգված կերպով ոչնչացնում է էթնիկ հայերի ներկայության բոլոր հետքերը, ներառյալ՝ հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը:Սույն գործի քննությանը զուգահեռ է այս ամենը տեղի ունենում»,- ասաց Ե.Կիրակոսյանը։
1lurer-ի հաղորդմամբ, Կիրակոսյանը նաև ասել է. «Բախվելով Հայաստանի դիմումներին և նրա՝ իր դեմ անհերքելի ապացույցներին՝ Ադրբեջանը հուսահատորեն փորձում է կողմերի միջև հավասարության կեղծ զգացում ստեղծել՝ գործ հարուցելով Հայաստանի դեմ։
Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ չունի այնպիսի փաստեր, ինչպիսիք Հայաստանն ունի Ադրբեջանի դեմ: Կիրակոսյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը պարզապես հույս ունի, որ առարկությունների ներկայացված երկու փաթեթներն իրար կզրոյացնեն, սակայն նման մարտավարությունը դատապարտված է ձախողման»։

Егише Киракосян в суде ООН: Азербайджанских детей школьные учебники учат ненавидеть и убивать армян
Правительство Азербайджана десятилетиями насаждало ненависть в отношении этнических армян. Азербайджанских детей школьные учебники учат ненавидеть и убивать армян. Государственные СМИ этой страны транслируют риторику ненависти. Государственные чиновники призывают к полному истреблению армян. Об этом заявил на прениях в Международном суде ООН представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян.
Слушания посвящены предварительным возражениям, поданным Азербайджаном в рамках инициированного Арменией дела о нарушении Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
По словам Егише Киракосяна, вышеперечисленное – повсеместно распространенный, санкционированный государством расизм, в то время как представитель Азербайджана накануне исключил «так называемую армянофобию».
«Речь о среде, где убийцы с топором получают награды, героизируются, провозглашаются национальными героями – за убийство армян в мирных условиях.
Многолетняя государственная политика расовой дискриминации достигла своего апогея в сентябре 2020 года, когда Азербайджан развязал широкомасштабную военную агрессию против этнических армян Нагорного Карабаха. Целью было объявлено уничтожение и изгнание этнических армян со своей Родины. Как впоследствии заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, "нас вела вперед ненависть к врагу". 44 дня подряд азербайджанские военнослужащие убивали, пытали и подвергали истязаниям этнических армян, гордо записывали на видео и демонстрировали неописуемые, чудовищные акты насилия в отношении гражданских лиц и военнопленных, одновременно выкрикивая расовые оскорбления», – напомнил Киракосян.
«Насилие и террор были использованы Азербайджаном для проведения этнической чистки армян Нагорного Карабаха, вследствие чего было насильственно изгнано, по меньшей мере, 30 000 человек. Президент Алиев провозгласил победу, заявив, что впредь на этих территориях не будут звучать армянские песни», – отметил Киракосян.
«Все знаем, что произошло с тех пор. Даже суд не смог остановить расистскую политику Азербайджана, в рамках которой была совершена этническая чистка.
В сентябре 2023 года, после 9 месяцев блокады Лачинского коридора и обречения армянского населения Нагорного Карабаха на голод, Азербайджан, вопиющим образом нарушив решения суда касательно двух обеспечительных мер, инициировал наступление, убив более 100 армян, вынудив более 100 тысяч армян покинуть свою историческую родину. До сих пор пропавшими без вести числятся 200 человек. Их семьи страдают, не зная ничего об их судьбе.
Азербайджан выполнил свою озвучиваемую годами угрозу – этническую чистку. И теперь продолжает эту политику, систематизировано стирая все следы присутствия этнических армян, уничтожая армянское культурное и религиозное наследие», – обратил внимание представитель Армении.
Как передает 1lurer , Киракосян также указал: «Столкнувшись с обращениямиАрмении и неопровержимыми доказательствами против себя, Азербайджан отчаянно пытается создать ложное чувство равенства между сторонами, возбуждая дело против Армении.
«У Азербайджана нет таких фактов против Армении, как у Армении против Азербайджана. Азербайджан просто надеется, что два представленных пакета возражений обнулят друг друга, но такая тактика обречена на провал», – резюмировал он.