Սասունյան . Իսրայել-Ադրբեջան հարաբերությունները հիմնված են նավթի, զենքի և հետախուզության պիղծ երրորդության վրա
13:36 17/04/2024
Իսրայելական «Հաարեց» (Haaretz) թերթը ապրիլի 11-ին հրապարակել է բացահայտող մի հոդված Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև բարձր մակարդակի լայն կապերի մասին՝ «Ինչպես են Ադրբեջանի հետ ռազմավարական հարաբերությունները դարձել Լիբերմանների ընտանիքի բիզնեսը» վերնագրով: Հոդվածը գրել է հետաքննող լրագրող Գուր Մեգիդոն:
Ավիգդոր Լիբերմանը Իսրայելի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյա էր, որը բազմիցս այցելել է Բաքու, ավելի շատ, քան ցանկացած այլ իսրայելցի քաղաքական գործիչ, յուրաքանչյուր անգամ հանդիպելով նախագահ Իլհամ Ալիևի և ադրբեջանցի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Նա երկու անգամ զբաղեցրել է Իսրայելի փոխվարչապետի պաշտոնը և հաջորդաբար դարձել վեց տարբեր նախարարությունների նախարար. Իսրայելի ազգային ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի, ռազմավարական գործերի, արտաքին գործերի (երկու անգամ), պաշտպանության և ֆինանսների:
Լիբերմանը միակ իսրայելցի պաշտոնյան չէր, որ այցելել է Ադրբեջան: Բաքու են այցելել նաև Իսրայելի պաշտպանության նախարարներ Բենի Գանցը և Յով Գալանտը, ինչպես նաև վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն՝ 2016 թվականին և նախագահ Իսահակ Հերցոգը՝ 2023 թվականին:
Մեգիդոն հայտարարել է, որ «Իսրայել-Ադրբեջան հարաբերությունները հիմնված են նավթի, զենքի և հետախուզության պիղծ երրորդության վրա: Իսրայելը նավթ է գնում Ադրբեջանից (Իսրայելի հում նավթի մոտ կեսը գալիս է այնտեղից) և վաճառում է առաջադեմ զինտեխնիկա: Փոխարենը, ըստ տեղեկությունների, Ադրբեջանը նրան հնարավորություն է տալիս մուտք գործել Իսրայելի թիվ մեկ հակառակորդի՝ Իրանի հետ իր ցամաքային և ծովային սահմանը»:
Ադրբեջանը հաղթեց 2020 և 2023 թվականների Արցախյան պատերազմներում՝ «շնորհիվ Իսրայելի կողմից մատակարարվող խաղի կանոնները փոխող ոչ փոքրաթիվ սպառազինության», ներառյալ իսրայելական Hermes և Harop անօդաչու թռչող սարքերը և միլիարդավոր դոլարներով գնված այլ ժամանակակից զենքեր։ Ադրբեջանն այդ անօդաչու սարքերից մի քանիսը գնել էր, երբ Լիբերմանը պաշտպանության նախարարն էր»։
2012 թվականին Բաքու կատարած այցի ժամանակ Լիբերմանին հարցրել են Foreign Policy ամսագրի հոդվածի մասին, որտեղ մեջբերված է ԱՄՆ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի խոսքերը. «Իսրայելցիները գնել են օդանավակայան, և օդանավակայանը կոչվում է Ադրբեջան: Նշվել են մի քանի նախկին խորհրդային ռազմաօդային բազաների անուններ, որոնք, ըստ ամսագրի աղբյուրների, Իսրայելի տրամադրության տակ էին կամ կլինեին՝ Իրանի վրա հնարավոր ավիահարվածի դեպքում: Լիբերմանն այդ պատմությունն անվանել է «գիտաֆանտաստիկա», որը «ոչ մի կապ չունի իրականության հետ»: Այնուամենայնիվ, Լոնդոնի The Times-ը հայտնել է, որ «Իսրայելի լրտեսական գործակալությունը՝ Մոսադը, բազա ունի Ադրբեջանում»։
«Ցանկացած չափանիշով Ադրբեջանը բռնապետություն է», որը 2023 թվականին Economist Intelligence Unit-ի կողմից 167 երկրների մեջ զբաղեցրել է 130-րդ տեղը: Իսրայելի Կնեսետի չորս անդամներից կազմված պատվիրակությունը՝ Լիբերմանի գլխավորությամբ, մեկնել է Ադրբեջան՝ իբր նախագահական ընտրությունները վերահսկելու նպատակով: Նրանք հերքել են ընտրություններում տեղի ունեցած խախտումների մասին հաղորդումները, որոնցում Ալիևը հաղթել է ահռելի 85 տոկոսով։ Նրանք կեղծորեն Ադրբեջանը բնութագրել են որպես «միակ ժողովրդավարությունը Մերձավոր Արևելքում»: Լիբերմանն Ալիևի հաղթանակն անվանել է «լավ դաս որոշ ուժերի համար, որոնք անարդարացիորեն քննադատում են Ադրբեջանին»
Երբ իսրայելաբնակ ռուս բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվեց և բանտարկվեց Բաքվում Արցախ այցելելու համար, նրա ընտանիքը խնդրեց այն ժամանակ պաշտպանության նախարար Լիբերմանին միջամտել, սակայն նա ոչինչ չարեց նրան օգնելու համար, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Լապշինը հարձակման ենթարկվեց բանտի անվտանգության աշխատակիցների կողմից, որոնք փորձել էին սպանել նրան: Լապշինը կարծում է, որ ի վերջո ռուսներն են օգնել ապահովել նրա ազատ արձակումը:
Մեգիդոն հայտնել է, որ Լիբերմանի երկու որդիները՝ Ամոսը և Կոբին, «խորը գործնական հարաբերություններ» ունեն Ադրբեջանի կառավարության հետ: «Լիբերման եղբայրները, պարզվում է, շատ ժամանակ են անցկացնում Բաքվում, որտեղ նրանք համարվում են միջնորդներ, ովքեր գիտեն, թե ինչպես  բացել դռներն իշխանության առաջ։ Վերջին տարիներին Լիբերմանի որդիները իսրայելական մի շարք բարձր տեխնոլոգիական արտադրանք են մատակարարել Ադրբեջանի կառավարությանը. կիբերհանցագործության արտադրանք, որը պատրաստված է կիբերանվտանգության Candiru ընկերության կողմից. տվյալների մեծ համակարգ՝ կիբերանվտանգության մեկ այլ ընկերության՝ Rayzone-ի կողմից հարկերի հավաքագրումը բարելավելու համար և ջրի աղազերծման տեխնոլոգիաներ՝ իսրայելական IDE ընկերության կողմից։ Միայն այս երեք ձեռնարկությունների միջնորդությամբ հնարավոր միջնորդավճարները կարող են հասնել միլիոնավոր դոլարների: Բացի այդ, մինչև վերջերս Լիբերման եղբայրները ներկայացնում էին «Ադրբեջանական ավիաուղիները» (պետության կողմից վերահսկվող ազգային ավիափոխադրող) Իսրայելում»։
Իսրայելական մի քանի ընկերություններ, ինչպիսիք են Pegasus-ը և Candiru-ն, լրտեսական ծրագրեր են վաճառել Ադրբեջանին՝ վարչակարգի հակառակորդների հեռախոսները կոտրելու համար: Այսօր 18 ադրբեջանցի լրագրողներ բանտերում են։ Candiru-ի վաճառքը միջնորդել են Լիբերմանի երկու որդիները՝ միջնորդավճարի դիմաց՝ «գնահատված հարյուր հազարավոր դոլարներով»։ Rayzone կիբերընկերության հետ գործարքից նրանք վաստակել են «մոտ 200 000 դոլար միջնորդավճար», ըստ «TheMarker»-ի՝ հրապարակված «Հաարեցի» կողմից: Լիբերմանի գրասենյակը հայտարարել է, որ «նա ներգրավված չէ իր երեխաների բիզնեսներում»
Լիբերմանի երեխաները ներկայացնում էին նաև IDE Technologies-ը, որը նախատեսում է Ադրբեջանում կառուցել ջրի աղազերծման մեծ գործարան։ Սա մի «նախագիծ է, որի արժեքը կարող է հասնել հարյուր միլիոնավոր դոլարների, և Լիբերման եղբայրների համար միջնորդավճարը, հավանաբար, կբարձրանա համապատասխանաբար», -գրել է Մեգիդոն։
Մեգիդոն հետաքրքրվում է «Կարծո՞ւմ եք, որ երկու որդիները Ադրբեջանի կառավարության հետ կհասնեին նման նշանակալի կարգավիճակի, եթե նրանց ընտանեկան կապերը չլինեին»: Մեջբերում է արվում են մի գործարարի խոսքերից. «Կարող եմ ասել ադրբեջանցիների մասին, որ նրանք այն մարդիկ են, որ գիտեն, թե ինչպես շնորհակալություն հայտնել: Եթե դու լավ բան ես անում նրանց համար, և նրանք գնահատում են քեզ, նրանք գիտեն, թե ինչպես շնորհակալություն հայտնել՝ թե՛ խոսքով, թե՛ գործով»:
Մեգիդոն եզրակացրեց. «հավանաբար իսրայելական կառավարող շրջանակներում չկա մեկը, որ կվիճարկի այն բազմաթիվ օգուտները, որոնք Իսրայելը ստանում է Ադրբեջանի հետ իր նողկալի, բայց, գուցե, կենսական հարաբերություններից: Բայց այս երկու հայտարարությունների միջև հակասություն չկա. նախագահ Իլհամ Ալիևի բարոյապես կասկածելի իշխանության հետ ջերմ հարաբերությունները կարող են լինել Իսրայելի ազգային անվտանգության ռազմավարության և միևնույն ժամանակ նաև Լիբերմանների ընտանիքի բիզնես ռազմավարության մաս»:

'Israel-Azerbaijan relationship relies on unholy trinity of oil, arms & intelligence'
The Israeli newspaper Haaretz published on April 11 a revealing article about the extensive high-level links between Azerbaijan and Israel, titled: “How Strategic Relations with Azerbaijan Became the Business of the Lieberman Family.” The article was written by investigative reporter Gur Megiddo.
Avigdor Lieberman was a high-ranking Israeli government official who made multiple trips to Baku, more than any other Israeli politician, meeting each time with Pres. Ilham Aliyev and other high-ranking Azeri leaders. He served twice as Deputy Prime Minister of Israel, and became successively minister at six different ministries: National Infrastructure, Transportation, Strategic Affairs, Foreign Affairs (twice), Defense, and Finance.
Lieberman was not the only Israeli official who traveled to Azerbaijan. Israel’s defense ministers Benny Gantz and Yoav Gallant also visited Baku, in addition to Prime Minister Benjamin Netanyahu in 2016 and President Isaac Herzog in 2023.
Megiddo stated that “the Israel-Azerbaijan relationship relies on an unholy trinity of oil, arms and intelligence. Israel buys oil from Azerbaijan (about half of Israel's crude oil originates there), and sells it advanced military equipment. In return, Azerbaijan reportedly gives it access to its land and sea border with Israel's number one rival: Iran.”
Azerbaijan was victorious in the Artsakh wars of 2020 and 2023, “thanks in no small part to game-changing weaponry supplied by Israel,” including the Israeli Hermes and Harop drones, and other sophisticated weapons bought for billions of dollars. Azerbaijan purchased some of these drones while Lieberman was Defense Minister.”
During Lieberman’s visit to Baku in 2012, he was asked about a Foreign Policy magazine article which quoted a senior U.S. government official as saying that: "the Israelis have bought an airfield, and the airfield is called Azerbaijan. The names of several former Soviet air force bases were mentioned that, according to the magazine's sources, were or would be placed at Israel's disposal in anticipation of a possible airstrike” on Iran. Lieberman called the story “science fiction” that has “no connection to reality.” However, The Times of London reported that the “Israeli espionage agency Mossad has a base in Azerbaijan.”
“By any standard, Azerbaijan is a dictatorship” ranked 130th out of 167 countries by the Economist Intelligence Unit in 2023. A delegation of four Israeli Knesset members led by Lieberman went to Azerbaijan ostensibly to oversee the presidential elections. They dismissed the reports of irregularities in the elections which Aliyev had won with a whopping 85%. They falsely described Azerbaijan as “the only democracy in the Middle East.” Lieberman called Aliyev’s victory “a good lesson for some forces who, unjustly, criticize Azerbaijan.”
When Israeli-Russian blogger Aleksander Lapshin was arrested and jailed in Baku for visiting Artsakh, his family asked then-Defense Minister Lieberman to intervene, but he did not lift a finger, even after Lapshin was attacked by the prison security personnel, trying to kill him. Lapshin believes that the Russians ultimately helped secure his release.
Megiddo reported that Lieberman’s two sons -- Amos and Kobi -- have a “deep business relationship” with Azerbaijan’s government. “The Lieberman brothers, it turns out, spend a lot of time in Baku, where they are considered intermediaries who know how to open doors to the government. In recent years, Lieberman's sons have marketed a number of Israeli high-tech products to the government of Azerbaijan: a cyberoffense product made by the cybersecurity company Candiru; a big data system for improving tax collection by another cybersecurity firm, Rayzone; and water desalination technologies by the Israeli company IDE. The potential commissions from brokering these three ventures alone could reach millions of dollars. Additionally, until recently, the Lieberman brothers represented Azerbaijan Airlines (the national flag carrier controlled by the state) in Israel.”
Several Israeli firms like Pegasus and Candiru sold spyware to Azerbaijan to hack the phones of the regime’s opponents. Today, 18 Azeri journalists are in jail. The Candiru sale was mediated by Lieberman’s two sons in exchange for a commission, “estimated at hundreds of thousands of dollars.” From a deal with cyberfirm Rayzone, they earned “a commission of about $200,000,” according to ‘TheMarker,’ published by Haaretz. Lieberman’s office stated that “he is not involved in his children’s businesses.”
Lieberman’s children also represented IDE Technologies which is planning on building a large water desalination facility in Azerbaijan. This is “a project whose cost may reach hundreds of millions of dollars -- and the commission for the Lieberman brothers would presumably rise accordingly,” Megiddo wrote.
Megiddo wondered: “Do you think the two sons would have attained such significant status with the Azerbaijan government if not for their family connection?” A businessman was quoted as saying: “I can say about the Azerbaijanis that they're the kind of people who know how to say thank you. If you do good things for them and they appreciate you -- they know how to say thanks, both in words and deeds."
Megiddo concluded: “there's probably no one within the Israeli establishment who would dispute the many benefits Israel derives from its ugly but perhaps vital relationship with Azerbaijan. But there is no contradiction between these two statements: the warm relations with the morally dubious rule of President Ilham Aliyev can be part of an Israeli national security strategy, and at the same time also part of the Lieberman family's business strategy.”