Քննչական կոմիտեն ստացել է հանցագործության մասին հաղորդում այն մասին, որ 2024թ․ ապրիլի 15-ին, երեկոյան, համապատասխան քննչական գործողությունը կատարվելուց հետո Ոստիկանության ծառայողների ուղեկցությամբ ձերբակալվածների պահման վայր տեղափոխվելու ընթացքում, առերևույթ խուլիգանության հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթով հանցավոր արարք կատարելու հիմնավոր կասկածանքով ձերբակալված անձ Ս․ Վարդանյանը ենթարկվել է բռնությունների, կատարվել են նրա արժանապատվությունը նսեմացնող գործողություններ։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ նշված հաղորդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Ս․ Վարդանյանը ճանաչվել է տուժող։
Իրականացվում է նախաքննություն՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու, հաղորդման մեջ նշված տեղեկությունները վարույթի շրջանակներում ստուգելու և իրավական գնահատականներ տալու նպատակով։

СК Армении: Самвел Варданян признан потерпевшим
Следственный комитет Армении получил сообщение о преступлении, согласно которому вечером 15 апреля 2024 года после проведения соответствующих следственных действий, во время конвоирования в сопровождении служащих Полиции в место содержания задержанных лиц Самвел Варданян, задержанный по обоснованному подозрению в совершении преступного деяния по уголовному производству о предполагаемом хулиганстве, подвергся насилию и унижающему его достоинство обращению.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, на основании упомянутого заявления в управлении по расследованию преступлений пыток и злоупотребления либо превышения полномочий должностными лицами с применением насилия Главного управления по расследованию особо важных дел СК Армении инициировано уголовное производство по п. 7 ч. 2 ст. 450 УК РА.
С.Варданян признан потерпевшим.
Как отмечается, проводится предварительное расследование для установления обстоятельств инцидента, проверку указанных в заявлении сведений и дачи им правовой оценки.