GRECO կոչ է անում ավելի ուժեղ վերահսկողություն և հաշվետվողականություն ցուցաբերել բարձրագույն գործադիր գործառույթներում և ոստիկանությունում
13:22 18/04/2024
Եվրոպայի խորհրդի կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խումբը (GRECO) այսօր հրապարակված զեկույցում կոչ է անում Հայաստանին շարունակելու իր ջանքերը` կանխելու կոռուպցիան բարձրագույն գործադիր գործառույթներ ունեցող անձանց և ոստիկանության առնչությամբ:
GRECO-ն նշում է 2018 թվականի Թավշյա Հեղափոխությունից հետո ձեռնարկված դրական քայլերը՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը խթանելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ մասնագիտացված ինստիտուցիոնալ շրջանակի ստեղծման միջոցով։ GRECO-ն նաև ընդունում է ֆինանսական բացահայտման համապարփակ համակարգի ներդրումը: Վերջերս հրապարակվել է 2023-2026 թթ․ ժամանակահատվածի համար Հակակոռուպցիոն ռազմավարություն և Գործողությունների ծրագիր։ Դրանք նախատեսում են որոշակի խոստումնալից զարգացումներ, սակայն այդ ծրագրերի իրականացումը պետք է արդյունավետ կերպով գործարկվի։
GRECO-ն նշում է՝ անհարկի ազդեցության ռիսկերը կանխելու համար Հայաստանին կառավարության մեջ անհրաժեշտ է հաշվետվողականության ավելի ուժեղ համակարգ։ Բարձր մակարդակի կոռուպցիոն դեպքերի և նախորդ ռեժիմների հետ կապ ունեցող կլեպտոկրատական ցանցերի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու համար մի շարք լայնածավալ հետաքննություններ են ընթանում, սակայն մինչ օրս դատավճիռ չի կայացվել։
Հետաշխատանքային դրույթները թույլ են իրենց ծավալի, ինչպես նաև դրանց մշտադիտարկման և կիրարկման առումով։ GRECO-ն նաև նշում է, որ անհրաժեշտ է ավելին անել՝ տեղեկատվության հասանելիությունը բարելավելու և հանրային մասնակցությունը որոշումների կայացման գործում ապահովելու հարցում: Ավելին, դեռ պետք է ընդունվեն արդյունավետ կանոններ լոբբիստական գործունեության համար:
Ինչ վերաբերում է ոստիկանությանը, GRECO-ն նշում է, որ այն չունի լավ զարգացած էթիկայի ենթակառուցվածք. այն չունի ոչ հատուկ հակակոռուպցիոն քաղաքականություն/ռազմավարություն, ոչ էլ սեփական վարքագծի կանոնագիրք, և առ այսօր չի իրականացվել ռիսկերի գնահատում:
Պետք է ուժեղացվեն վերստուգման ընթացակարգերը հավաքագրման ժամանակ և կանոնավոր պարբերականությամբ: Ներքին վերահսկողությունը կշահի լրացուցիչ կադրային համալրման և նախաձեռնողական, այլ ոչ թե արձագանքողական մոտեցումից․ Պետք է ուժեղացնել ոստիկանության բոլոր աստիճաններում կանանց ներկայացվածությունը՝ ինչպես հավաքագրման փուլում, այնպես էլ ներքին առաջխաղացման համատեքստում։
ԵԽ հրապարակած հաղորդագրության համաձայն, կարելի է նաև ավելին անել ոստիկանության գործողությունների թափանցիկությունը բարելավելու և հանրությանը փոխանցվող տեղեկության համապատասխանությունն ու ժամանակին տրամադրումը ապահովելու համար։ Եվ վերջապես, լրացուցիչ քայլեր են անհրաժեշտ ազդարարների հաղորդման և խորհրդատվական ուղիների, ինչպես նաև ազդարարների համար հասանելի պաշտպանական միջոցների նկատմամբ վստահություն կառուցելու համար:
Ակնկալվում է, որ մինչև 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ը իշխանությունները GRECO-ին կներկայացնեն զեկույցում առկա 22 առաջարկությունների վերաբերյալ իրենց կատարողականը:
Հաջորդիվ, GRECO-ն կգնահատի երկրի համապատասխանության մակարդակը ներկայացված  առաջարկությունների հիման վրա:

GRECO calls for stronger oversight and accountability in top executive functions and police in Armenia
13:30 18/04/2024
The Council of Europe’s Group of States against Corruption (GRECO), in a report published today, calls on Armenia to pursue its efforts to prevent corruption in respect of persons with top executive functions and the police.
GRECO notes the positive steps taken following the 2018 Velvet Revolution to boost the fight against corruption, including through the establishment of a specialised institutional framework. GRECO also acknowledges the comprehensive financial disclosure system in place. An Anti-Corruption Strategy and Action Plan have recently been issued for the period 2023-2026. They envisage some promising developments, however, the implementation of these plans would need to effectively be put into practice.
Armenia needs a stronger system of accountability in government to prevent risks of undue influence, GRECO notes. Several large-scale investigations are on-going to prosecute high-level corruption cases and kleptocratic networks connected to previous regimes, but no convictions have been issued to date.  Post-employment provisions are weak in terms of their scope, as well as their monitoring and enforcement. GRECO also notes that more needs to be done to improve access to information and public participation in decision-making. Furthermore, effective lobbying rules are still to be adopted.
Regarding the police, GRECO notes that it lacks a well-developed ethics infrastructure: it has neither a dedicated anti-corruption policy/strategy, nor a Code of Conduct of its own, and no risk assessment has been carried out to date. Vetting procedures, upon recruitment and at regular intervals, must be stepped up. Internal oversight would benefit from additional staffing and a proactive, rather than reactive, approach. The representation of women in all ranks in the police should be strengthened, both at the recruitment stage and in the context of the internal promotions. More could also be done to improve the transparency of the police operations, and the relevance and timeliness of the information provided to the public. Finally, additional steps appear necessary to build trust in whistleblower reporting and advisory channels, as well as in the available protection measures for whistleblowers.
The authorities are expected to report back to GRECO on the implementation of its 22 recommendations contained in the report by 30 September 2025. GRECO will then assess the country’s level of compliance with these recommendations.