Սամվել Վարդանյանի նկատմամբ կիրառվեց տնային կալանք և  7 միլիոն դրամ գրավ
Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Ժորա Չիչոյանի նախագահությամբ,  ՔՊ-ական պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանին հանրային տրանսպորտում իր քաղաքացիական դիրքորոշումը հայտնած Սամվել Վարդանյանի նկատմամբ որոշել է կիրառել տնային կալանք ու 7 միլիոն դրամ գրավ։  Այդ մասին  հայտնում է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Տնային կալանք + խոշոր գրավ՝ դա միակ մի քիչ ԻՐԱՏԵՍԱԿԱՆ տարբերակն էր՝ Սամվելի հարաբերական ազատության համար պայքարելու։ Մենք անգամ 10 էինք առաջարկել։ Հիմա պիտի 3 օրվա մեջ այդ գումարը հայթհայթենք։ Չկա՛ր այլ ԻՐԱՏԵՍԱԿԱՆ տարբերակ այս պայմաններում։
Սամվելը տանն է։ 3 օրվա մեջ պիտի վճարենք, որ հետ չգնա»,- ֆեյսբույքյան գրառման մեկնաբանություններում քաղաքացիների արձագանքին, թե ինչու այդքան գրավ, գրել է Ռ.Մելիքյանը։
Հիշեցնենք, որ դատարանը երեկ մինչ  գիշեր  քննում էր Սամվելի  նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու հարցը։
Ապրիլի 15-ին Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանի հետ երթուղայինում վիճաբանության էր եղել: Միջադեպի մասնակիցներից Սամվել Վարդանյանին նույն օրը ձերբակալել էր։ Ռուբեն Մելիքյանը հայտնել էր, որ քրեական վարույթն ի սկզբանե նախաձեռնված է եղել ՔՕ խուլիգանության հոդվածի 1-ին մասով, իսկ հետո այն խստացվել է քաղաքական հիմքով թշնամանք, անհանդուրժողականություն հրահրելու հոդվածով, որը նախատեսում է ազատազրկում 1-4 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք նաև, որ  Ս.Վարդանյանի փաստաբանները հայտնել էին՝ Սամվելին ձերբակալվածների պահման վայր  տեղափոխող ոստիկանները, բնական կարիքները հոգալու պատճառաբանությամբ, դուրս են եկել մեքենայից, որից հետո դիմակավորված անձինք բացել են մեքենայի դուռը, որտեղ եղել է ձեռնաշղթայված Վարդանյանը, դուրս են հանել նրան ավտոմեքենայից ու բռնության ենթարկել՝ նվաստացնելով արժանապատվությունը։

Суд в Ереване избрал меру пресечения Самвелу Варданяну – домашний арест и 7 млн драмов залога
Суд общей юрисдикции первой инстанции города Ереван под председательством судьи Жоры Чичояна избрал в отношении Самвела Варданяна, который в общественном транспорте выразил свою гражданскую позицию депутату Национального Собрания от фракции правящей партии «Гражданский договор» Акопу Асланяну, меру пресечения в виде домашнего ареста, а также назначил залог в 7 млн драмов. Об этом сообщает адвокат Рубен Меликян.
«Домашний арест и 7 млн драмов залога», – написал он в Facebook.
«Домашний арест + крупный залог – единственный немного РЕАЛИСТИЧНЫЙ вариант борьбы за относительную свободу Самвела. Мы предложили даже 10 млн. Сейчас за 3 дня нужно добыть эту сумму. В этих условиях иного РЕАЛИСТИЧНОГО варианта не было.
Самвел дома. За 3 дня мы должны внести сумму залога, чтобы его не забрали обратно», – отреагировал в комментариях к записи на реакцию пользователей в связи с крупным размером залога Меликян.
Напомним, суд до поздней ночи рассматривал вопрос об избрании меры пресечения Самвелу.
Отметим, в понедельник, 15 апреля, в армянском сегменте социальных сетей появилось видео, где Варданян в общественном транспорте обвиняет депутата от партии власти Акопа Асланяна в сдаче Арцаха и предательстве. После инцидента Варданяна задержали. Рубен Меликян пояснил, что уголовное производство было инициировано по статье о хулиганстве. Обвинение также дополнено по статье о разжигании вражды и нетерпимости на политической почве.
Как сообщил ранее журналистам адвокат Рубен Меликян, трое гражданских в масках избили оппозиционного активиста Самвела Варданяна по дороге в изолятор временного содержания после того, как он был задержан за инцидент с одним из депутатов от фракции правящей партии «Гражданский договор». «По пути в изолятор полицейские, которые его конвоировали, останавливают машину и выходят якобы по нужде. После этого дверь машины открывают трое гражданских в масках, вытаскивают его из машины, избивают, унижают, оскорбляют его личность и достоинство, затем приводят, сажают в машину и уезжают. Конвоиры появляются через несколько минут и якобы недоумевают, что произошло. Такое обращение с задержанным, находящимся под опекой государства, является беспрецедентным преступлением», – отметил адвокат.