Փաշինյանի հիմնական նպատակը թեման սառեցնելը, որից հետո հանձնման պրոցեսն իր համար առավել սահուն կլինի. Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբկցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Փաշինյանի Տավուշ կատարած վերջին այցը 2 հիմնական նպատակ ուներ` «սրբագրել» Ոսկեպար կատարած նախորդ այցի սխալները և կոնֆլիկտ հրահրել մարզի տարբեր գյուղերի միջև:
Սկսեմ առաջինից. Ոսկեպար կատարած առաջին այցի շրջանակներում, եթե մի կողմ դնենք հուզական, շանտաժային և ահաբեկման գործոնները, ապա Փաշինյանի ասածն այն էր, որ ինքը պատրաստ է գնալ ցավոտ զիջումների` գյուղերի հանձնման ճանապարհով, բայց նույնիսկ այդ պայմաններում Ադրբեջանի հետ պայմանավորվածության հասնելու երաշխիք չկա:
Այս հանդիպմանը հանրային հակազդեցության մեծ ալիք հետևեց, որը նաև արտացոլում էր գտել սոցոլոգիական հարցումների վերլուծությունում, երբ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ բնակչության ճնշող մեծամասնությունը դեմ է այդ որոշմանը:
Ի՞նչ արեց Նիկոլը: Ոչ թե հրաժարվեց անտրամաբանական ու միակողմանի զիջումների քաղաքականությունից, այլ օգտագործելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի հետ բանակցությունները որոշակիություն դեռ չեն տալիս, գնաց այլ ճանապարհով, փորձելով եղած նույն իրողություններն այլ լույսի ներքո ներկայացնել:
Այսինքն` հանրային դժգոհության դեմ առնելու համար անկեղծ խոստովանությունները մի կողմ դրեց ու անցավ իր հայտնի ու իրեն հատուկ խաբեյությանը:
Ինչ վերաբերվում է Տավուշի գյուղերում ներքին կոնֆլիկտ հրահրելուն, ապա խոսքն առաջին հերթին վերաբերվում է Բերքաբերի այն հողատարածքներին, որոնք ադրբեջանական օկուպացիայի տակ են:
Նիկոլի ասելիքն այն է, որ եթե Կիրանց, Ոսկեպար, Բաղանիս հատվածում զիջումների չգնանք, ապա Բերքաբերի հողերը կմնան ադրբեջանական օկուպացիային` մարդկանց մոտ կեղծ սպասելիք առաջացնելով առ այն, թե իբր Ադրբեջանի հետ տարածքների փոխանակման օրակարգ է քննարկվում:
Իրականում Ադրբեջանի նպատակն է Հայաստանից իշխանությունից 4+4 բանաձևով ստանալ 8 գյուղ և դրա դիմաց որևէ փոխզիջման չգնալ: Սա լավագույնս հասկանում է ՀՀ իշխանությունը, սակայն մարդկանց մոտ թյուր տպավորություններ ձևավորում, թե իբր մենակ տվողի դերում չեն:
Հիմնական նպատակը քարոզչական, քաղաքական դաշտում տրամադրությունների փոփոխության հասնելն է, թեման սառեցնելը, որից հետո հանձնման պրոցեսն իր համար առավել սահուն կլինի, իսկ պատասխանատվությունն այս դեպքում կգցի Տավուշի տարբեր գյուղերի և այդտեղ ապրող մարդկանց վրա»։

Абрамян: Основная цель Пашиняна – заморозить тему, после чего процесс сдачи пройдет для него более гладко
13:58 19/04/2024
«Последний визит Пашиняна в Тавуш преследовал две основные цели: «отредактировать» ошибки предыдущего визита в Воскепар и спровоцировать конфликт между разными селами области», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Начну с первого: в рамках первого визита в Воскепар, если оставить в стороне эмоциональные моменты, факторы шантажа и запугивания,  то сказанное Пашиняном сводилось к следующему: он готов пойти на болезненные уступки – сдать села, но даже в этих условиях нет никакой гарантии достижения договоренности с Азербайджаном.
За этой встречей последовала большая волна общественного противодействия, что отразилось и в анализе социологических опросов, когда стало известно, что подавляющее большинство населения Армении выступает против этого решения.
Что сделал Никол? Нет, он не отказался от политики нелогичных и односторонних уступок, но, воспользовавшись тем, что переговоры с Азербайджаном до сих пор не дают определенности, пошел по другому пути, пытаясь представить те же реалии в ином свете.
То есть, чтобы пресечь общественное недовольство, он оставил в стороне искренние признания и прибег к присущему ему вранью», – отметил оппозиционный депутат.
«Что касается разжигания внутреннего конфликта в селах Тавуша, то речь, в первую очередь, о землях Беркабера, находящихся под азербайджанской оккупацией.
Никол говорит следующее: если откажемся от уступок на участках Киранца, Воскепара, Баганиса, то земли Беркабера останутся под азербайджанской оккупацией. Так он создает у людей ложные ожидания – будто бы с Азербайджаном обсуждается повестка обмена территориями.
В действительности же, цель Азербайджана – получить от властей Армении 8 сел по формуле 4+4 и не идти на какие-либо компромиссы взамен. Власти Армении это прекрасно понимают, но они формируют у людей ошибочное представление – якобы они не в роли лишь сдающих территории.
Основная цель – добиться изменения настроений в пропагандистско-политическом поле, заморозить тему, после чего процесс сдачи пройдет для него более гладко, ответственность же в этом случае он свалит на различные села Тавуша и живущих там людей», – резюмировал Абрамян.