Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
Արդեն 2 տարի 7 ամիս անհիմն և անօրինական կալանքի տակ գտնվելուց հետո ՀՀ Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վահե Դոլմազյանի կողմից երեկ կրկին մերժվեց իմ նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ պաշտպանական խմբի կողմից ներկայացված միջնորդությունը:
Միջնորդության ներկայացումը պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ ՀՀ Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող և հանրությանը որպես «հրթիռների գործ» մատուցվող քրեական գործով դեռևս 09.04.2024 թվականին ավարտվեց ևս մեկ դատավարական փուլ և դատարանի կողմից հայտարարվեց դատաքննության ավարտ:
Դեռևս նախաքննության սկզբնական փուլում նախաքննությունն իրականացնող մարմնի կողմից տարածած հայտարարություններով հանրության մոտ նպատակաուղղված ձևավորվել է մեղադրական տպավորություն հրթիռների վիճակի, ձեռքբերման արժեքի և գործի այլ հանգամանքների վերաբերյալ, ինչը հանգեցրել է իմ և գործով անցնող մյուս անձանց մեղավորության` որպես հաստատված փաստի վերաբերյալ հանրային ընկալման ձևավորմանը:
Հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2023 թվականի տարեկան հաղորդման մեջ նշված իրավիճակին տրված այն գնահատականը, որ կատարված առերևույթ հանցագործության և անձի մեղավորության առնչությամբ ձևակերպումները չպետք է ձևավորեն կանխակալ ընկալում արարքի կատարումը անձի կողմից որպես հաստատված փաստ ներկայացնելու տեսանկյունից՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի բացակայության պայմաններում, ինձ իրավունք եմ վերապահում արդեն իսկ հրապարակված տեղեկատվության սահմաններում անդրադառնալ մի քանի կարևոր հանգամանքների:
Մինչ այս պահը դատաքննության ընթացքում հետազոտված և ներկայացված մեղադրանքի հետ որևէ աղերս չունեցող ապացույցներին ավելացան նաև վերջին մի քանի դատական նիստերի ընթացքում դատավորի կողմից հանրային մեղադրողի և մեղադրյալների մասնակցությամբ զննված գործով 3 տարի առաջ իրեղեն ապացույց ճանաչված անթերի վիճակում գտնվող ռուսական արտադրության հրթիռները, որոնց վիճակը էապես տարբերվում է հանրությանը դրանց վերաբերյալ ներկայացված տպավորությունից:
Զննության ընթացքում դատավորի կողմից անտեսվել է իմ կողմից հայտնված մեղադրական եզրակացության մեջ նշված հրթիռների ամբողջ քանակը զննելու վերաբերյալ դիրքորոշումը: Դատավորի կողմից անտեսվել է նաև իմ կողմից ներկայացված միջնորդությունը` տեղում զննել նաև նույն խմբաքանակով ներմուծված և ԶՈՒ հաշվեկշռում լինելու հանգամանքով պայմանավորված ՀՀ Պաշտպանության նախարարի համապատասխան հրամանով օգտագործման ժամկետները երկարաձգված հրթիռները և դրանք համեմատել սույն գործով իրեղեն ապացույց ճանաչված հրթիռների հետ:
Դատարանի կողմից չապահովվեց նաև փորձագետի մասնակցությունը զննության գործընթացին, որի մասնակցությամբ իրեղեն ապացույցները զննելու նպատակով իմ կողմից մտածածին հնարավոր ապօրինի ազդեցությունը զսպելու ռիսկը դատարանի կողմից առնվազն վերջին մեկ տարվա ընթացքում շարունակաբար դրվել է ինձ կալանքի տակ պահելու որոշումների հիմքում: Մինչդեռ, շուրջ երկու ամսվա ընթացքում դատարանին այդպես էլ չհաջողվեց հայտնաբերել ԶՈՒ-ից զորացրված փորձագետին:
Զննության արդյունքներով հօդս ցնդեցին հայտնի շրջանակների կողմից նշված հրթիռներին տրված «անորակ», «անպիտան» և «ժամկետանց» որակումները, իսկ դատավորի վերոնշյալ վերաբերմունքից կարելի է մեկ հետևություն անել. հրթիռների միայն մի մասի զննությունն էլ վերջինիս համար բավարար էր դրանց իրական վիճակի վերաբերյալ ներքին համոզմունք ձևավորելու համար:
Հաշվի առնելով վարչապետի կողմից ինձ հետապնդելու համոզմունքս, ինչպես նաև տեղյակ լինելով, որ Փաշինյանը մասնագետներին վստահելու հետ կապված խնդիրներ ունի, առաջարկում եմ նրան անձամբ իմ հետ խնդրո առարկա հրթիռների ևս մեկ զննություն իրականացնել և լրատվամիջոցների ներկայությամբ անձամբ ինձ ուղղել իրեն հետաքրքրող հարցերը՝ ինչպես սպառազինության, այնպես էլ հանրային հետարքրքություն ներկայացնող այլ թեմաների վերաբերյալ: Եթե գոյաբանական մարտահրավերների առջև կանգնած երկրի ղեկավարը ժամանակ ունի զննել դպրոցների պահարանների կախիչների որակը, թող ժամանակ գտնի նաև ԶՈՒ Ռազմաօդային ուժերի մարտունակության ապահովման համար անհրաժեշտ հրթիռները «զննելու» համար»»։

Давид Тоноян: Предлагаю Пашиняну лично «осмотреть» ракеты
После 2 лет и 7 месяцев моего нахождения под необоснованным и незаконным арестом судья Антикоррупционного суда Армении Ваге Долмазян вчера вновь отклонил ходатайство группы адвокатов об изменении мне меры пресечения, говорится в заявлении, распространенном бывшим министром обороны Армении Давидом Тонояном.
«Представление ходатайства было обусловлено тем обстоятельством, что по уголовному делу, рассматриваемому в Антикоррупционном суде РА и преподносимому общественности как «дело ракет», 09.04.2024 завершился еще один процессуальный этап, и суд объявил о завершении судебного разбирательства.
Еще на начальном этапе предварительного расследования заявления органа, осуществляющего предварительное расследование, умышленно формировали у общественности обвинительное впечатление относительно состояния ракет, стоимости приобретения и других обстоятельств дела, что привело к формированию общественного восприятия моей вины и других лиц, проходящих по делу, как подтвержденного факта», – отметил он.
«В условиях отсутствия вступившего в законную силу судебного акта я оставляю за собой право коснуться ряда важных обстоятельств в пределах уже опубликованной информации.
До этого момента к исследованным в ходе судебного разбирательства и не имеющим никакого отношения к предъявленным обвинениям доказательствам также были добавлены ракеты российского производства, находящиеся в идеальном состоянии, которые были признаны вещественными доказательствами 3 года назад по делу, рассмотренному судьей в ходе последних судебных заседаний, состояние которых существенно отличается от мнения, составившегося о них у общественности.
Во время осмотра судьей проигнорирована моя позиция об осмотре всей партии ракет, упомянутых в моем обвинительном заключении. Судья также проигнорировал мое ходатайство об осмотре на месте ввезенных то же партией ракет, и в связи с тем, что они находились на балансе Вооруженных Сил, сроки использования были продлены соответствующим приказом министра обороны Республики Армения, и сравнить их с ракетами, признанными вещественным доказательством по данному делу. Суд не обеспечил также участие эксперта в процессе осмотра», – указал Тоноян.
«По результатам осмотра была доказана несостоятельность данных известными кругами указанным ракетам таких характеристик, как «некачественные», «непригодные» и «просроченные». А из отношения судьи можно сделать один вывод: осмотра даже части ракет было достаточно для формирования внутреннего убеждения об их реальном состоянии.
С учетом уверенности в моем преследовании со стороны премьер-министра, а также будучи в курсе того, что у Пашиняна проблемы с доверием к специалистам, предлагаю ему лично провести со мной еще один осмотр данных ракет и задать лично мне интересующие его вопросы в присутствии СМИ.
Если у руководителя страны, стоящей перед экзистенциальными угрозами, есть время проверять качество вешалок школьных шкафчиков, то пусть он найдет время и для «осмотра» ракет, необходимых для обеспечения боеспособности ВВС Вооруженных Сил», – резюмировал Тоноян.