Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով բոլոր հայ բանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակումը
Ապօրինաբար կալանավորված բարերար Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքն այսօր հայտարարել է, որ Վարդանյանը հացադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել իրեն և Բաքվում ապօրինաբար պահվող մյուս հայ բանտարկյալներին։ Այս մասին ասվում է Ռուբեն Վարդանյանի գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ։
«Հացադուլը նա սկսել է 2024 թ. ապրիլի 5-ին, որը հաջորդել է միջազգային իրավական չափանիշներին համապատասխան, ժամանակին և արդար ու թափանցիկ դատավարություն ապահովելու վերաբերյալ Վարդանյանի և նրա փաստաբանի բազմաթիվ դիմումներին։ Հատկանշական է, որ հացադուլն սկսելուց հետո դադարեցվել են ընտանիքի հետ նրա հեռախոսազանգերը՝ բացահայտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը։ Հարկ է նշել, որ հունվարին սպասվող դատաքննությունն առանց պատճառի տեղափոխվել է մինչև մայիս:
Անցած տարի սեպտեմբերին ապօրինի ձերբակալված Ռուբեն Վարդանյանին  և Արցախի Հանրապետության  ևս 7 նախկին ու ներկա պաշտոնյաների  առաջադրվել են շինծու մեղադրանքներ քաղաքական դրդապատճառներով: Նրանք բոլորը քաղբանտարկյալ են։
«Խորապես մտահոգված եմ հորս առողջությամբ և վիճակով:  Ավելի քան 200 օր մենք  չենք  տեսել  նրան: Ապրիլի 5-ից՝ հացադուլն սկսելուց ի վեր, նրա հետ բացարձակապես կապ չենք ունեցել»,- ասել է Դավիթ Վարդանյանը՝ Ռուբեն Վարդանյանի ավագ  որդին։
Վարդանյանի հացադուլը համընկնում է Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցի հետ՝ ցույց տալով, թե ինչպես են հայերը շարունակում ենթարկվել էթնիկ զտումների և մինչև օրս դառնում հետապնդման թիրախ։
Ռուբեն Վարդանյանը չորս երեխաների հայր է։ Նա նաև ազդեցիկ գործարար է, սոցիալական ձեռներեց ու բարերար: Ամբողջ աշխարհից իր գործընկերների հետ նա ավելի քան 1,5 միլիարդ դոլար է ներդրել տնտեսական զարգացման ոլորտում, մարդասիրական նախաձեռնություններում և համաշխարհային կրթական  ծրագրերում:
2022 թ. նոյեմբերից մինչև 2023 թ. փետրվարը Արցախի Հանրապետության պետնախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Ռուբեն Վարդանյանին կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել: Նրա պահման պայմանները խախտում են միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը։ Նրան սպասվում է դատավարություն, որը չի համապատասխանելու միջազգային չափանիշներին՝ հատկապես միջազգային դիտորդների համար դատավարության ու ընթացակարգերի մատչելիության առումով:
Ի լրումն դրա, Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացվել է մյուս յոթ քաղբանտարկյալների գործերից՝  հարց առաջացնելով հատկապես նրա՝  քաղաքականապես թիրախավորված լինելու վերաբերյալ։
«Ռուբենի և Արցախի մյուս նախկին ղեկավարների ապօրինի կալանավորումը մարդու իրավունքների և միջազգային արդարադատության համակարգի կոպտագույն խախտում է, և  դրան պետք է վերջ դրվի: Այս ամբողջ իրադրության զավեշտն այն է, որ Ադրբեջանը, ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսը՝ COP 29-ը հյուրընկալելով, անամոթաբար փորձում է «մաքրագործել»  իր միջազգային համբավը։ COP-ը մեծ ուշադրություն է դարձնում կլիմայի փոփոխության և մարդու իրավունքների փոխկապակցվածությանը, մինչդեռ նրանք, ակնհայտորեն, երկուսն էլ չարաշահում են»,- ասել է  ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրի փոխնախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Փոլ Փոլմանը։
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը պահանջում է.
1. Անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել ապօրինաբար կալանավորված բոլոր հայ բանտարկյալներին, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանին։
2. Ապօրինի դատավարությունները կայանալու դեպքում դրանք պետք է տեղի ունենան մինչև մայիսին բանտարկյալների կալանքի ժամկետների լրանալը, պետք է համապատասխանեն համաշխարհային իրավական չափանիշներին, և միջազգային դիտորդներին ու լրատվամիջոցներին պետք է թույլատրվի մասնակցել դրանց:
3. Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է անհապաղ մուտքի հնարավորություն տա Միջազգային կարմիր խաչին՝ Ռուբենի և մյուս բանտարկյալների վիճակը գնահատելու համար։ Պետք է վերականգվի Ռուբեն Վարդանյանի հետ ընտանիքի հեռախոսակապը։
4. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ցանկացած խաղաղ համաձայնագիր պետք է ներառի բոլոր հայ բանտարկյալների ազատ արձակումը:
5. COP 29-ը չպետք է տեղի ունենա Ադրբեջանում՝ առանց նշված քայլերի իրագործման»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Ruben Vardanyan launches hunger strike in Baku, demands release of all Armenian prisoners
The family of illegally detained philanthropist, Ruben Vardanyan, announced today that he entered into a hunger strike to demand the immediate and unconditional release of himself and the other Armenian prisoners illegally held in Baku.
The hunger strike began on April 5, 2024, following repeated requests by Vardanyan and counsel to provide a fair and transparent trial in a timely manner in line with international legal standards. Tellingly, since his hunger strike began, his family’s phone calls with him have been cut off, in clear violation of all international norms. The original trial slated for January was extended without cause to May.
Last September, armed forces of the government of Azerbaijan invaded the region of Nagorno-Karabakh, triggering the exodus of the 120,000 inhabitants of the region. During the plight of the refugees, Vardanyan and 7 other former officials were arrested and now face spurious politically motivated charges. They are all political prisoners.
“I am deeply concerned about the health and well-being of my father,” said David Vardanyan, one of Mr. Vardanyan’s sons. “For nearly 200 days, my family has not seen my father. We have had absolutely no contact with him since he launched his hunger strike on April 5th.”
Vardanyan’s hunger strike tragically coincides with the 109th anniversary of the Armenian genocide which will occur on April 24th demonstrating how Armenians continue to be targets of ethnic cleansing and are still targeted for persecution around the world.
Ruben Vardanyan is a loving husband and a father of four. He is also an influential Armenian business leader, social entrepreneur, and philanthropist. Together with his partners from around the world, he has driven more than $1.5 billion toward advancing economic development, addressing humanitarian challenges, and supporting global education initiatives.
A former State Minister of the Nagorno-Karabakh Republic from November 2022-February 2023, Mr. Vardanyan has been charged with false accusations, held in conditions against international law, and faces a trial that will not be up to international standards, especially regarding access of international observers to the proceedings. In addition, Mr. Vardanyan’s case has been separated from the other seven political prisoners, raising questions about whether he in particular is being politically targeted.
“The illegal detention of Ruben and the other former leaders of Artsakh is an egregious abuse of human rights and the international justice system and must be ended,” said Paul Polman, Selection Committee member of the Aurora Humanitarian Initiative co-founded by Ruben Vardanyan. “The irony of this entire situation is that Azerbaijan has been selected to host COP 29 in a blatant attempt to “greenwash” their international reputation. COP has a major focus on the interconnectivity of climate change and human rights at a time when they are abusing both in plain sight”
Mr. Vardanyan’s family demands that:
1. All illegally detained ethnic Armenian prisoners, including Ruben Vardanyan should be released immediately and unconditionally.
2. Should the illegal trials proceed, they must happen before the prisoners’ detention orders expire in May, must meet global legal standards, and international observers and media must be allowed to attend.
3. The Azeri government must allow immediate access of the International Red Cross to assess the wellbeing of Ruben and the other prisoners. The family’s access to telephone calls with Mr. Vardanyan must be restored.
4. Any peace agreement between Armenia and Azerbaijan must include the release of all ethnic Armenian prisoners.