Շուշիի Կանաչ Ժամ եկեղեցին այլևս գոյություն չունի
Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի Հանրապետությունում ոչնչացնել հայկական հուշարձանները։ Թշնամի երկիրը վանդալիզմի հերթական դրսևորումն է ցուցաբերել` հողին հավասարեցնելով Արցախի Շուշիի Կանաչ ժամը՝ Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին։
«Կովկասի ժառանգության մշտադիտարկում» կայքը հրապարակել է արբայնակային լուսանկարներ, որտեղ երևում է, որ եկեղեցին այլևս չկա։
«Արբանյակային լուսանկարները հաստատում են, որ եկեղեցին ոչնչացվել է 2024 թվականի փետրվարին։ Ադրբեջանի այս միտումնավոր արարքը վկայում է հայկական ժառանգության համակարգված ջնջում հայերի նախնիների հողերում»,- այս մասին նշված է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախումբի X-ի էջում։
Մշակութաբան, «Բնօրրան» պատմամշակութային ՀԿ փորձագետ, ԵՊՀ դասախոս Արմինե Տիգրանյանը գրում է. «Շուշիի Կանաչ Ժամ՝ Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին այլևս գոյություն չունի։
Սկզբից այն պայթեցին, հետո քանդեցին գմբեթը, վնասեցին Սուրբ Խորանը, հետո այն համարեցին ռուսական,հետո ադրբեջանական, փորձեցին դարձնել Ադրբեջանում ապրող քրիստոնյաների «վերագտնված իրավունքնրի» վայր, իսկ հետո..... հետո այն հողին հավասարեցրեցին։
Սա ոչ միայն  ցեղասպանություն է, այլ խոշտանգնման հանցագործություն։ Խոշտանգում են մեր իրավունքները, մեր հույզերը, մեր աղոթքները...»։
Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին կամ Կանաչ ժամը գտնվում է Շուշի քաղաքում՝ սարահարթի բարձրադիր՝ արևմտյան հատվածում, որտեղից տեսանելի է քաղաքի ամբողջ համայնապատկերը:
«Եկեղեցին և զանգակատունը կառուցվել են 1847 թվականին, որպես մի ամբողջական համալիր: Զանգակատան մուտքի վերնամասում, մուտքից աջ և ձախ երկու սրբատաշ` 1 և 2 թվերով համարակալված սալերի վրա պահպանվել է շինարարական արձանագրությունը. «Կառուցին ս[ուր]բ Յովհան/[նէս] Մկրտչի եկեղեցին/ [Շու]շա քաղաքացի պ[արոն] Յովհաննէսն/ և :1:/ Բաբայն Ստեփանեան/ Յովնանենց` ի յիշատակ/ հանգուցե[ա]լ եղ[բ]որ իւրե[ա]նց/ Մկրտչին, 1847 թվին/ :2:»:
Եկեղեցին Կանաչ ժամ անունն ստացել է այն պատճառով, որ ժամանակին կառույցի գմբեթը եղել է կանաչ գույնի»,- եկեղեցու մասին պատմական ակնարկը monumentwatch.org կայքից։

Церкви Канач Жам в оккупированном Азербайджаном арцахском Шуши больше не существует
Азербайджан продолжает уничтожать армянские памятники в Республике Арцах. Зафиксировано очередное проявление вандализма: вражеская страна сровняла с землей армянскую церковь Сурб Ованнес Мкртич (Иоанна Крестителя) или Канач Жам в Шуши.
На странице проекта «Мониторинг наследия Кавказа» (Caucasus Heritage Watch) опубликованы спутниковые снимки, на которых видно, что церкви больше нет.
«Спутниковые снимки подтверждают, что церковь была разрушена в феврале 2024 года. Этот предумышленный шаг Азербайджана свидетельствует о том, что армянское наследие координировано стирается на исконных землях армян», – бьет тревогу European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD).
Культуролог, эксперт историко-культурного НПО Bnorran, преподаватель ЕГУ Армине Тигранян пишет:
«Церкви Сурб Ованнес Мкртич (Иоанна Крестителя) или Канач Жам в Шуши больше не существует.
Сперва ее взорвали, затем разрушили купол, повредили святой алтарь, потом провозгласили ее русской, потом азербайджанской, затем попытались превратить в место "вновь обретенных прав" проживающих в Азербайджане христиан, а потом... потом сровняли ее с землей.
Это не только геноцид, но и истязания. Они истязают наши права, наши эмоции, наши молитвы...»
В справке на сайте независимой академической платформы «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (MONUMENT WATCH) про церковь Сурб Ованнес Мкртич (Канач жам) в Шуши читаем:
«Церковь сурб Ованнес Мкртич (Иоанна Крестителя), или Канач жам, находится в городе Шуши на западной возвышенности равнины, откуда открывается панорама на город. Церковь видна почти со всех жилых районов и является преобладающим элементом той части города.
Церковь сурб Ованнес Мкртич, расположенная в исторической части города, в Верхнем, или Новом районе, была построена выходцами с разных сел Арцаха, обосновавшихся в Шуши, поэтому она также называется церковь Карабахцоц. Первоначально постройка была деревянной (ср. Тагиатян 1847, 286), а церковь и колокольня, в том виде, который известен нам, были построены в 1847 как единый комплекс.
В верхней части входа в колокольню, на тесаных плитах по его правую и левую сторону, пронумерованных 1 и 2, сохранилась строительная надпись:
«Построили церковь святого Ованнеса Мкртича (Крестителя) горожане Шуши, господа Ованнес и [1] Баба Степаняны-Овнаненц в память о их усопшем брате Мкртиче. Год 1847 [2]» (рис. 2, 3).
Церковь получила свое народное название «Канач жам» («Зеленая церковь») по той причине, что раньше купол церкви был зеленого цвета (Мкртчян 1988, 186)».