Ռուբեն Վարդանյանի որդին կոչ է արել Ֆրանսիայի կառավարությանը ներկայացուցիչներ ուղարկել Բաքու
Ադրբեջանում ապօրինաբար կալանավորված բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի  որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը կոչ է արել Ֆրանսիայի կառավարությանը ներկայացուցիչներ ուղարկել Բաքու՝ գնահատելու ադրբեջանական բանտերում բանտարկված Արցախի ղեկավարների վիճակը: Այս մասին գրում է Le Figaro-ն։
«Հայի՝ Բաքու գնալն անօրինական է։ Մյուս կողմից, մենք հուսով ենք, որ եվրոպական կառավարությունների ներկայացուցիչները, սկսած ֆրանսիական կառավարությունից, կկարողանան դա անել՝ գնահատելու նրա պահման պայմանները և առողջությունը, ինչպես նաև Արցախի բանտարկված մյուս յոթ առաջնորդների պահման պայմաններն ու առողջական վիճակը»,- ասել է նա ֆրանսիական թերթին։
Հիշեցնենք՝  նախօրեին Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքն հայտարարել է, որ Վարդանյանը հացադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել իրեն և Բաքվում ապօրինաբար պահվող մյուս հայ բանտարկյալներին։

Сын Рубена Варданяна призвал правительство Франции направить представителей в Баку
Сын незаконно удерживаемого в Азербайджане мецената, бывшего государственного министра Республики Арцах (НКР) Рубена Варданяна – Давид Варданян – призвал правительство Франции направить представителей в Баку для оценки состояния заключенных в азербайджанские тюрьму лидеров Арцаха, пишет французское издание Le Figaro.
«Въезд в Азербайджан этническим армянам запрещен. С другой стороны, мы надеемся, что представители европейских правительств, начиная с правительства Франции, смогут сделать это, чтобы оценить условия содержания и состояние здоровья отца, а также семи других заключенных в тюрьмы лидеров Арцаха», – сказал Давид Варданян в интервью французской газете Le Figaro.
Напомним, накануне семья Рубена Варданяна сообщила, что бывший госминистр Арцаха, находящийся с осени 2023 года в бакинской тюрьме, объявил голодовку. Как говорится в заявлении членов семьи Рубена Варданяна, голодовка началась еще 5 апреля после неоднократных просьб Варданяна и его адвоката провести справедливое судебное разбирательство. Варданян требует немедленно и без каких-либо условий освободить его и других армянских заключенных из тюрем Азербайджана.