Արսեն Խառատյան. Տեղի ունեցողը Հայաստանի՝ առաջին հերթին դիվանագիտության խոշոր պարտությունն է
«1. Հայաստանը ռազմավարական կարևորության տարածք է տալիս՝ իբր դելիմիտացիայի սկիզբ դնելով, առանց որևէ անվտանգային երաշխիք ստանալու
2. Զիջումը միակողմանի է, առանց ծպտուն հանելու Ջերմուկի, Ներքին Հանդի, Սեւ լճի և այլ հատվածներում 2020-ից հետո Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքների մասին
3. Հայաստանի այս միակողմանի զիջման միակ բացատրությունը Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիան կանխելու «փաստարկ»-ն է, ինչը՝ պետք է, և կարող է դիվանագիտական ճանապարհով արվել
Ինչպե՞ս
1. Խոսել և ամեն օր հիշեցնել արցախահայության էթնիկ զտման և Ադրբեջանում շարունակ ահագնացող հայատյացության մասին
2. Առանց արցախահայության վերադարձի իրավունքի հարցը հասկանալու՝ անհնար է լինելու իրական համակեցության մասին խոսելը ադրբեջանցիների հետ
3. Միակողմանի զիջումներ անելով խաղաղության մասին խոսելը ոչ թե լուծում է, այլև պարտություն-հաղթանակ (win-lose) շղթայի շարունակություն, որտեղ Հայաստանը շարունակ պարտվում է
Ասելիք շատ կա: Առաջիկայում առավել մանրամասն կանդրադառնամ տեղի ունեցողին, սակայն, եթե այս տրամաբանությամբ շարունակվի՝ Տավուշին հաջորդելու է Տիգրանաշենը, հետո՝ Վարդենիսը, հետո՝ Ծափաթաղը, հետո թերևս միջանցքը, մնացածն էլ կմնա Ալիևի երևակայությանը: Այդ նույն ընթացքում օկուպացիայի տակ կշարունակի մնալ Ջերմուկը, Սեւ Լիճը, Ներքին Հանդն ու Սիսիանի լեռները: Հետո պահանջվելու է ետ կանչել Հաագայից Ադրբեջանի դեմ դատական հայցերը, դա էլ մի այլ հիմնավորմամբ են անելու:
Գործող քաղաքական մեծամասնությունը մեծ նվաճում է որակում Ալմա Աթիի հռչակագիրը՝ առանց քարտեզ՝ ամորֆ մի փաստաթուղթ, որի վերաբերյալ բացի Հայաստանից, այդ տեքստի տակ ստորագրած որևէ այլ երկիր կարծես թե չի խոսում: Այսինքն, այդ փաստաթղթի հիմքով նախկին ԽՍՀՄ տարածքի որևէ երկու այլ հարևան պետություն միմյանց միջև հարաբերություններ կարգավորելը օրակարգում չէ:
Էլ չեմ ասում գերիների վերադարձի խնդիրն անգամ օրակարգ մտցնելու անկարողությունը:
Բանակն ու դիվանագիտությունը այո ուղիղ փոխկապակցված են, իմա՝ որքան ուժեղ ես մի կողմում, այնքան ուժեղ կարող ես լինել մյուսում: Նիկոլ Փաշինյանը թույլ է երկուսում էլ, ուրեմն ի՞նչ, մի ողջ երկիր ու ժողովուրդ դատապարտված է անվերջ պարտությա՞ն:
Աշխատասենյակում Արարատի նկարն Արագածով փոխարինելու, Տիգրանաշենը՝ Քյարքի, վաղն էլ թերևս Վարդենիսը Բասարքեչար անվանելով չի լինելու խաղաղության պայմանագիր: Պատգամավորի հետ հանրայնորեն վատ պահվածքի համար ոստիկանական բռնությամբ քաղաքացուն նվաստացնելով ու Freedom House-ներին գրողի ծոցն ուղարկելով Քաղաքացու օր նշելո՞ւց եք խոսում:
Շատ բարակ սառույցի վրայով եք քայլում տիկնայք և պարոնայք ու ոչ միայն չեք համեստանում՝ ներքին համերաշխության հասնելու փորձեր անելով, այլև Ազգային ժողովի հարթակն ու այդ սենյակի ձեր մեծամասնությունն օգտագործելով բացարձակ ճշմարտությունների դիրքից՝ «մենք մեր պատմությունը երբեք չենք գրել» (Չամչյանը գերեզմանում շուռ է գալիս) ու Հայոց Ցեղասպանության զոհերի ճշգրիտ թվերից եք խոսում:
Մեծամտության, պրիմիտիվության ու անկրթության այս հորձանուտը պետք է դադարի, այլապես կորցնելու եք մարդկային վստահության այն վերջին փշրանքները, որ 2021-ին որպես քվե տրվել է ձեզ ու 2018-ի ժողովրդական զարթոնքին:
Խաղաղության նպատակի, իսկ իրականում պարզ մորթապաշտական մղումներով ամեն հնարավոր ձախողում արդարացնելու ճանապարհը կարճ է: Ի վերջո, աննկարագրելի դաժանություններ տեսած մեր ժողովուրդը չի ամլացել, նրա արգանդը չի չորացել, իսկ մեր լավագույն օրերն առջևում են, ձեզ հետ, թե առանց ձեզ...»։

Арсен Харатян: Происходящее –  крупное поражение, в первую очередь, дипломатии Армении
«1. Армения сдает территорию стратегического значения, якобы начиная процесс делимитации, при этом не получая никаких гарантий безопасности.
2. Уступка – односторонняя, нет ни слова о территориях, оккупированных Азербайджаном после 2020 года на участках Джермука, Неркин Ханда, Сев Лича и т.д..
3. Единственным объяснением этой односторонней уступки Армении является «аргумент» предотвращения возможной агрессии Азербайджана, что должно и может быть сделано дипломатическим путем.
Как?
1. Каждый день говорить и напоминать об этнических чистках арцахских армян и постоянно растущей армянофобии в Азербайджане.
2. Без понимания вопроса права арцахских армян на возвращение невозможно будет говорить о реальном сосуществовании с азербайджанцами.
3. Разговоры о мире путем односторонних уступок – это не решение, а продолжение цепочки «поражение-победа», где Армения постоянно терпит поражение».
«Если такая логика сохранится, за Тавушем последует Тигранашен, за ним – Варденис, Цапатах, затем, пожалуй, коридор, все остальное же уже останется на усмотрение Алиева. В то же время продолжат оставаться под оккупацией Джермук, Сев Лич, Неркин Ханд и горы Сисиана. Затем от Еревана потребуют отозвать иски против Азербайджана из Гааги, это тоже сделают, обосновав чем-то еще.
Действующее политическое большинство называет большим достижением Алма-Атинскую декларацию, аморфный документ без карты, о котором, кроме Армении, похоже, не говорит ни одна другая подписавшая его страна. Иными словами, в повестке дня нет вопроса регулирования отношений между какими-либо двумя другими соседними государствами на территории бывшего СССР на основе этого документа.
Я уже не говорю о неспособности даже внести в повестку дня вопроса о возвращении пленных.
Армия и дипломатия взаимосвязаны: чем ты сильнее в одной сфере, тем сильнее можешь быть в другой. Никол Пашинян слаб и там, и там. Теперь, что, целая страна и народ обречены на бесконечное поражение?» – указывает он.
«Замена в рабочих кабинетах снимков Арарата на снимки Арагаца, называние Тигранашена Кярки а, пожалуй, скоро и Вардениса Басаркечаром не обеспечат мирного договора. Вы еще говорите о праздновании Дня гражданина, унижая гражданина полицейским насилием за публично плохое поведение по отношению к депутату и посылая Freedom House к черту?
Вы ходите по очень тонкому льду, дамы и господа, и не только не проявляете скромности, пытаясь добиться внутренней солидарности, но и используете платформу Национального Собрания и свое большинство в этом зале с позиции абсолютных истин – «мы никогда не писали свою историю» (Чамчян переворачивается в гробу), говорите об уточнении числа жертв Геноцида армян.
Этому водовороту высокомерия, примитивности и невежества нужно положить конец, иначе вы потеряете последние крупицы человеческого доверия, которое было оказано вам на голосовании в 2021 году и во время народного пробуждения 2018 года.
Путь к мирной цели, а на самом деле оправдания всевозможных провалов стремлением спасти собственную шкуру, – короткий.  В конце концов, видавший неописуемые лишения наш народ не стал бесплодным, и наши лучшие дни впереди – с вами или без вас…» – резюмирует Харатян.