Վարդան Ոսկանյան. Այսօր արթնացել ենք նույնիսկ բոլշևիկների կողմից նախանշված Հայաստանից ավելի փոքր տարածք ունեցող երկրում
10:44 20/04/2024
«Եթե ցանկանում ենք հստակ գիտակցել, թե ինչ է տեղի ունենում այս շարունակական պարտության պայմաններում, ուրեմն պետք է արձանագրել, որ մենք այսօր արթնացել ենք նույնիսկ բոլշևիկների կողմից նախանշված Հայաստանից ավելի փոքր տարածք ունեցող երկրում»,-նշում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նրա խոսքով, հենց այսօրվա Հայաստանը դե ֆակտո ավելի փոքր տարածք ունի, քան նույնիսկ Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունը, իսկ իր բնօրրանում հայոց լեզվի տարածման աշխարհագրական տարածքը հասել է պատմական նվազագույնի։
«Սա Հայաստանի և մեր քաղաքակրթության հանձնում է բարբարոսներին, որը մեզ փորձում են ներկայացնել որպես «ձեռքբերում», սա հենց իրական Հայաստանը պատմական դարձնելու գործընթաց է»,-ընդգծում է իրանագետը։

Вардан Восканян: Сегодня мы проснулись в стране, по площади уступающей даже очерченной большевиками территории  Армении
14:06 20/04/2024
Вардан Восканян: Сегодня мы проснулись в стране, по площади уступающей даже очерченной большевиками территории Армении
«Если хотите четко осознавать, что происходит в этих условиях непрекращающегося поражения, то нужно констатировать, что сегодня мы проснулись в стране, по площади уступающей даже очерченной большевиками территории  Армении», – пишет заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
По его словам, сегодняшняя Армения де-факто имеет меньшую площадь, чем даже Армянская Советская Социалистическая Республика, а географический ареал распространения армянского языка в его колыбели достиг исторического минимума.
«Это сдача Армении и нашей цивилизации варварам, которую пытаются преподнести нам как "достижение", но это как раз процесс превращения реальной Армении в историческую», - подчеркивает Восканян.