Սամսոնյանին և Սաղաթելյանին ազատությունից զրկելու քաղաքական մոտիվացիան չի հերքվում անգամ իշխանությունների կողմից.ՊԶԿ
11:20 22/04/2024
«Արդեն մեկ ամիս է, ինչ «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ՝ ընդդիմադիր հասարակական գործիչներ՝ Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանն ապօրինաբար ազատազրկված են։
Նրանց ազատությունից զրկելու քաղաքական մոտիվացիան չի հերքվում անգամ գործող իշխանությունների կողմից»,-ընդգծում է Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնը։
Կենտրոնի՝ այսօր տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Այսպես՝ սույն թվականի մարտի 22-ին Սամսոնյանն ու Սաղաթելյանը ձերբակալվեցին, ապա կալանավորվեցին՝ խուլիգանության հանցակազմի հիման վրա, իսկ նրանց բերման ենթարկելու գործընթացը զուգորդվեց անձի արժանապատվությունն ու անձնական անձեռնմխելիությունը նվաստացնող ուժի կիրառմամբ՝  ծայրահեղ անհիմն ու անհամաչափ բռնությամբ:
Սամսոնյանին և Սաղաթելյանին վերագրվող արարքի իրավական գնահատականը
Համաձայն հարուցված քրեական հետապնդման Սամսոնյանին և Սաղաթելյանին վերագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքով 297-րդ հոդվածով նախատեսված խուլիգանության հանցակազմը, այն է՝ տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով հասարակության նկատմամբ անհարգալից կամ իրավական կամ բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք ցուցաբերելը, որը դրսևորվել է անձին ստորացնելով կամ հայհոյանքներով կամ անպարկեշտ արտահայտություններով:
Անաչառ դիտորդի համար ակնհայտ է, որ նշված հանցակազմի խմբագրությունը իշխող քաղաքական ուժի կողմից 2021 թվականի հուլիսին ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքում լրացված, ապա միջազգային ճնշման ներքո հանված հանրահայտ «Ծանր վիրավորանքի» հանցակազմի պարզունակ ՎԵՐԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆՆ է, որը նպատակն ունի կամայական ձևով պատժել իշխանության հասցեին քննադատական խոսք հնչեցնող քաղաքացիներին:
Նշված պարզ օրենսդրական հնարքների արդյունքում իշխող քաղաքական ուժն առերևույթ փորձել է մի կողմից խուսափել խոսքի և տեղեկատվության ազատության հիմնարար իրավունքների մասով միջազգային կառույցների կողմից իրեն վերագրվող պահանջից, մյուս կողմից՝ շարունակել քրեաիրավական գործիքակազմի օգնությամբ պատժել իր հասցեին քննադատական խոսք հնչեցնող ընդդիմադիրներին:
Սամսոնյանի և Սաղաթելյանի կալանավորումը նշված նպատակի առերևույթ ապացույց է
Ավելին, այս հանցակազմի նման մեկնաբանությունն ուղղակի հակասության մեջ է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ձևավորած նախադեպային պրակտիկային, համաձայն որի՝ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ քննադատական խոսքի թույլատրելի սահմաններն անհամեմատ ավելի լայն են»։

Политическая мотивация лишения  Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна свободы не опровергается даже действующими властями
15:31 22/04/2024
Политическая мотивация лишения Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна свободы не опровергается даже действующими властями
«Уже месяц, как оппозиционные деятели, соавторы и ведущие подкаста «Imnemnimi» Нарек Самсонян и Вазген Сагателян незаконно лишены свободы. Политическая мотивация  лишения их свободы не опровергается даже действующими властями», – говорится в заявлении «Международного центра по развитию парламентаризма» (International Center on Development of Parliamentarism) в Facebook.
«Так, 22 марта текущего года Самсонян и Сагателян были задержаны, а затем арестованы на основании состава преступления «хулиганство», а процесс их привода в Полицию сопровождался применением силы, унижающей достоинство и личную неприкосновенность человека, применением крайне необоснованного и непропорционального насилия.
Правовая оценка инкриминируемого Самсоняну и Сагателяну деяния
Согласно возбужденному уголовному преследованию, Самсоняну и Сагателяну инкриминируется состав преступления «хулиганство», предусмотренный статьей 297 УК РА, то есть демонстрация откровенно пренебрежительного отношения к правовым или моральным нормам общества с использованием информационно-коммуникационных технологий, что проявлялось в унижении человека или нецензурной или бранной лексике.
Непредвзятому наблюдателю очевидно, что редактирование упомянутого состава преступления является примитивным воспроизведением пресловутого состава преступления «тяжкое оскорбление», добавленного в Уголовный кодекс РА правящей политической силой в июле 2021 года и затем декриминализированного под международным давлением. Целью же является произвольное наказание граждан, критикующих власть.
В результате упомянутых нехитрых законодательных ухищрений правящая политическая сила, судя по всему, попыталась, с одной стороны, обойти выдвинутое ей международными структурами требование относительно фундаментальных прав свободы слова и информации, а с другой стороны – продолжать наказывать критикующих ее оппозиционеров с помощью уголовно-правовых инструментов.
Арест Самсоняна и Сагателяна является явным доказательством указанной цели.
Более того, такая трактовка данного состава преступления находится в прямом противоречии с прецедентной практикой, сформированной Европейским судом по правам человека, согласно которой допустимые пределы критических высказываний в адрес должностных лиц значительно шире», – говорится в заявлении.