Հայաստանի գործունեությունը ՀԱՊԿ-ում շարունակվում է. Իմանգալի Թասմագամբետով
Հայաստանի գործունեությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) շարունակվում է, օրակարգային բոլոր հարցերը լուծվում են աշխատանքային կարգով։ ՏԱՍՍ-ին այդ մասին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը։
«Հայաստանի՝ Որպես մեր կազմակերպության անդամ երկրի, ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները լավագույն ժամանակաշրջանը չեն ապրում։ Սակայն Հայաստանի գործունեությունը ՀԱՊԿ-ում շարունակվում է, բոլոր հարցերը, որոնք օրակարգային են, լուծվում են աշխատանքային կարգով»,-նշել է նա:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ վերջին շրջանում Երևանը բազմիցս բաց է թողել որոշ ինտեգրացիոն ձևաչափերի հանդիպումները։ Մասնավորապես, Փաշինյանը չի մասնակցել 2023 թվականին Մինսկում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, ինչպես նաև հայտարարել է, որ հանրապետությունը սառեցրել է մասնակցությունն այս կազմակերպությանը։
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի 2024 թվականի ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին մասնակցելը կամ չմասնակցելը ինքնիշխան և անկախ երկրի որոշումն է: Բացի այդ, մինչև գագաթաժողովը դեռ ժամանակ կա, այս ամիսներին շատ բան կարող է փոխվել՝ հուսով եմ՝ դեպի լավը»,- նշել է գլխավոր քարտուղարը կազմակերպություններին:

Имангали Тасмагамбетов: Деятельность Армении в ОДКБ продолжается
Деятельность Армении в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) продолжается, все вопросы повестки решаются в рабочем порядке, заявил ТАСС генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
"Отношения ОДКБ и Армении как государства - члена нашей организации переживают отнюдь не лучший период, - отметил он. - Однако деятельность Армении в ОДКБ продолжается, все вопросы, которые стоят в повестке, решаются в рабочем порядке".
В последнее время Ереван неоднократно пропускал встречи в некоторых интеграционных форматах. В частности, Пашинян не присутствовал на саммите ОДКБ в Минске в 2023 году, а также заявил, что республика заморозила участие в этой организации.
"Участие или неучастие премьер-министра Армении Никола Пашиняна в саммите ОДКБ в 2024 году - это решение суверенной и независимой страны. Кроме того, до саммита еще есть время, за эти месяцы многое может измениться, надеемся, в лучшую сторону", - отметил генсек организации.