Հայաստանի գործունեությունը ՀԱՊԿ-ում շարունակվում է. Իմանգալի Թասմագամբետով
Հայաստանի գործունեությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) շարունակվում է, օրակարգային բոլոր հարցերը լուծվում են աշխատանքային կարգով։ ՏԱՍՍ-ին այդ մասին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը։
«Հայաստանի՝ Որպես մեր կազմակերպության անդամ երկրի, ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները լավագույն ժամանակաշրջանը չեն ապրում։ Սակայն Հայաստանի գործունեությունը ՀԱՊԿ-ում շարունակվում է, բոլոր հարցերը, որոնք օրակարգային են, լուծվում են աշխատանքային կարգով»,-նշել է նա:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ վերջին շրջանում Երևանը բազմիցս բաց է թողել որոշ ինտեգրացիոն ձևաչափերի հանդիպումները։ Մասնավորապես, Փաշինյանը չի մասնակցել 2023 թվականին Մինսկում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին, ինչպես նաև հայտարարել է, որ հանրապետությունը սառեցրել է մասնակցությունն այս կազմակերպությանը։
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի 2024 թվականի ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին մասնակցելը կամ չմասնակցելը ինքնիշխան և անկախ երկրի որոշումն է: Բացի այդ, մինչև գագաթաժողովը դեռ ժամանակ կա, այս ամիսներին շատ բան կարող է փոխվել՝ հուսով եմ՝ դեպի լավը»,- նշել է գլխավոր քարտուղարը կազմակերպություններին:

Armenia continues to fulfill its obligations as part of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and all issues on the agenda are settled as needed, CSTO Secretary General Imangali Tasmagambetov told TASS on Monday.
"Relations between the CSTO and Armenia, which is a member state of our organization, are far from being at their best," he said. "However, Armenia continues with its activities within the CSTO framework and all issues on the agenda are settled in a working order."
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated last week that Armenia had not yet defined the zone of responsibility of the Collective Security Treaty Organization on its territory.
On March 12, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Yerevan asked its CSTO partners to answer where the CSTO's zone of responsibility in the republic was.