Պատերազմին դիվանագիտական, քաղաքական միջոցներով այլընտրանք կա. Արա Այվազյան. Ուղիղ
«Տևական ժամանակ մեզ ասվում է՝ այն արտաքին քաղաքականությունը, որն այսօր վարվում է, չունի այլընտրանք։ Այլընտրանքը պատերազմն է։ Մենք գտնում են, որ դիվանագիտական, քաղաքական միջոցներով կա այլընտրանք, որը հիմնաված կլինի խորը վերլուծության, մեր մասնագիտական փորձի վրա»,- «Դիվանագետների համահայկական խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր դիվանագետների  ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Արա Այվազյանը։
Նա նշեց, որ առաջիկա օրերին դիվանագետների խորհուրդը կազմակերպելու է կլոր սեղան, քննարկումներ այդ օրակարգի ուրվագծերը հանրությանը ներկայացնելու համար։
«Նույնիսկ ամենալավ, ամենաճիշտ ռազմավարության, արտաքին քաղաքանության  պարագայում, եթե չկա լայն հանրության աջակցություն, այդ քաղաքականությունը չի կարող լինել արդյունավետ։
Եթե լայն սատարում, կոնսենսուս լինի, դիվանագիտությունը կարող է հանդես գալ ամուր դիրքերով, դառնալ բովանդակալից զրուցակից, խորացնել փոխշահավետ համագործակցությունը տարբեր դերակատարաների հետ, եթե ոչ, դիվանագիտությունը դառնում է  ներքաղաքական պայքարի անհեռատես, վնասակար, կործանարար գործիք։

Ара Айвазян: У войны есть альтернатива – дипломатическими и политическими средствами
«Длительное время нам говорят, что у проводимой сегодня внешней политики нет альтернативы, альтернатива – война. Мы считаем, что существует альтернатива в виде дипломатических и политических средств, которая будет основана на глубоком анализе и нашем профессиональном опыте», – заявил на пресс-конференции учредителей-дипломатов общественной организации «Всеармянский совет дипломатов» 22 апреля экс-глава МИД Армении Ара Айвазян.
По его словам, в ближайшие дни Всеармянский совет дипломатов организует круглый стол-обсуждение, на котором будут представлены контуры упомянутой повестки.
«Даже в случае самой лучшей, самой правильной стратегии, внешней политики при отсутствии поддержки со стороны широкой общественности эта политикане может быть эффективной.
При наличии широкой поддержки и консенсуса дипломатия может выступать с сильных позиций, углубить взаимовыгодное сотрудничество с различными акторами, в противном случае дипломатия становится недальновидным, вредным и деструктивным инструментом внутриполитической борьбы», – указал экс-глава МИД РА.