Սուրեն Պետրոսյանը կոչ է անում տավուշցիներին և իր պայքարի ընկերներին շարունակել պայքարը
«Սուրեն Պետրոսյանը քաղբանտարկյալ է, նրա նկատմամբ այն, ինչ իրականացվում է, բացառապես քաղաքական պառճառներ ունի և Նիկոլ Փաշինյանի ուղիղ հրահանգով են նրան այստեղ բերել»,- Ձերբակալվածների պահման վայրում «Հայկական պետականության համար» համակարգող կենտրոնի հիմնադիր, քաղաքագետ Սուրեն Պետրոսյանին տեսակցելուց հետո ասաց  ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նա նշեց, որ Սուրեն Պետրոսյանը մի խումբ մարդկանց հետ առաջնորդում էր Տավուշում  շարժումը, դրա համար մեկուսացման անհրաժեշտություն  կար։
«Այն հոդվածները, որոնք առաջադրվել են Սուրեն Պետրոսյանին, գոյություն չունեցող, շինծու հոդվածներ են, քանի որ Սուրեն Պետրոսյանը որևէ արարք չի գործել։ Նա  կանգնած է  եղել փողոցում, ինչպես հայուրավոր այլ քաղաքացիներ, ուղղակի  իրեն անմիջապես  մեկուսացրել են ոստիկանապետի  տեղակալ Հակոբյանի ուղիղ հրամանով և ուղիղ մասնակցությամբ»,- ասաց Թ.Թովմասյանը։
Նրա խոսքով, Ս.Պետրոսյանը կոչ է անում  տավուշցիներին և իր պայքարի ընկերներին շարունակել պայքարը և շարունակել հայրենքի հանձնման դեմ բոլոր գործողություններով ցույց տալ հանրության լայն կոնսոլիդիացիա, թե ինչպես չի կարելի հանձնել ՀՀ տարածքները։
«Ինչքան էլ նրանք փորձեն ներկայացնել որպես ադրբեջանական տարածքներ, դրանք ՀՀ վարչական տարածքներ են, որոնք  Փաշինյանը միակողմանի զիջում է։
Հենց այդ անթույլատրելիության դեմ է ընդվզումը, որը կազմակերպվել ու ինքնաբուխ տեղի է ունեցել Տավուշում։ Այս ամենի դեմ էր Սուրեն Պետրոսյանի պայքարը և այդ պայքարն այս դեպքում ավարտվեց ձերբակալությամբ։ Հույս ունեմ կալանքի չի հասնի, բայց 72 ժամ ձերբակալությունն ակնհայտորեն ունի քաղաքական մեկ նպատակ՝ բանտարկել Սուրեն Պետրոսյանին, պահել գերության մեջ, որպեսզի Տավուշում հնարավոր զարգացումները, ընդվզումները հնարավոր լինի կանխել»,- ասաց Թ.Թովմասյանը։

«Сурен Петросян – политзаключенный, у предпринимаемых в его отношении действий – исключительно политические причины, его привезли сюда по прямому указанию Никола Пашиняна», – заявила после посещения политолога и основателя координационного центра «За армянскую государственность» Сурена Петросяна депутат Национального Собрания Армении Тагуи Товмасян.
Она напомнила, что Сурен Петросян вместе с группой людей возглавлял движение в Тавуше, поэтому его изолировали.
По оценке депутата, дело сфабриковано, а Сурен Петросян не совершал какое-либо правонарушения. «Он находился на улице, как сотни других граждан. Просто его сразу изолировали по прямому указанию и при непосредственном участии заместителя начальника Полиции Акопяна», – сказала Товмасян.
Товмасян передала призыв Петросяна тавушцам и товарищам по борьбе – продолжить борьбу против сдачи Родины, консолидироваться и показать обществу, что нельзя сдавать территории РА.
«Сколько бы власти РА ни пытались представлять территории «азербайджанскими», это административные территории РА, которые Пашинян сдает в одностороннем порядке.
Против этих недопустимых действий и выступают тавушцы, борьба которых стихийна. Борьба Сурена обернулась его задержанием», – подчеркнула Товмасян, выразив надежду, что дело не дойдет до его ареста.