ԱԳՆ. 2020-2023թթ. մենք ականատես եղանք հերթական էթնիկ զտման քաղաքականության ու դրա հետևանքներին
«Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում ենք և գլուխ ենք խոնարհում 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում իրագործված Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի առջև:
1915թ․ սկսած՝ երիտթուրքական կառավարության իրականացրած մարդկության դեմ հանցագործության հետևանքով շուրջ 1,5 միլիոն հայ, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք և ծերեր, սպանվեցին միայն իրենց ազգային պատկանելիության՝ հայ լինելու հիմքով: Միլիոնավոր հայեր զրկվեցին իրենց սեփականությունից և պատմամշակութային ու հոգևոր նյութական արժեքներից:
Հայության դեմ իրականացված այս ոճրագործությունը հետագայում հիմք դարձավ «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» միջազգային կոնվենցիայի սահմանման համար։ Ցավալիորեն, չնայած գործադրվող ջանքերին, ցեղասպանության շարունակական վտանգն աշխարհում դեռ առկա է։
Արդեն 21-րդ դարում՝ 2020-2023թթ., մենք ականատես եղանք հերթական էթնիկ զտման քաղաքականության ու դրա հետևանքներին. 150 հազարից ավել հայ պատերազմի, այլատյացության, ինքնության հիման վրա հանցագործությունների, պաշարման և բնակչության նկատմամբ ահաբեկման հետևողական գործողությունների հետևանքով բռնի տեղահանվեց և ստիպված եղավ լքել իր պատմական հայրենիքը։
Հաշվի առնելով ժամանակակից աշխարհում ցեղասպանության ռիսկերն ու արձանագրվող դեպքերը, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումների բազմաթիվ այլ օրինակները՝ Հայաստանը միջազգային հարթակներում շարունակում է ակտիվ ներգրավվածությունը ցեղասպանության հանցագործության դեմ պայքարում ջանքերի համադրման, նոր ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման և զոհերի իրավունքների պաշտպանության նպատակով»:

МИД Армении: В 2020-2023 гг. мы стали свидетелями очередной политики этнических чисток и ее последствий
13:00 24/04/2024
24 апреля мы чтим память жертв Геноцида армян, совершенного в Османской империи в начале 20-го века, и склоняем голову в память о них, говорится в заявлении МИД Республики Армения в связи с 109-й годовщиной Геноцида армян.
В тексте заявления, который приводит пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, также указывается:
«Начиная с 1915 года в результате преступления против человечества, совершенного младотурецким правительством, были убиты около 1,5 миллиона армян, в том числе дети, женщины и старики, исключительно по причине своей национальной принадлежности: они были армянами. Миллионы армян были лишены своего имущества, а также исторических, культурных и духовно-материальных ценностей.
Это преступление, совершенное против армян, впоследствии стало основой для разработки международной Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. К сожалению, несмотря на предпринимаемые усилия, над миром по-прежнему висит угроза геноцида.
Уже в XXI веке, 2020-2023 гг., мы стали свидетелями очередной политики этнических чисток и ее последствий: более 150 тысяч армян были насильственно перемещены, их вынудили покинуть свою историческую родину в результате войны, ксенофобии, преступлений на почве этнической принадлежности, блокады и последовательных актов запугивания населения.
Принимая во внимание угрозы и зафиксированные случаи геноцида в современном мире, а также множество других примеров грубых нарушений прав человека и международного гуманитарного права, Армения продолжает активно участвовать в координации усилий в борьбе с преступлением геноцида на международных площадках с целью предотвращения новых геноцидов и преступлений против человечности, а также защиты прав жертв».