ԱԳՆ. 2020-2023թթ. մենք ականատես եղանք հերթական էթնիկ զտման քաղաքականության ու դրա հետևանքներին
«Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում ենք և գլուխ ենք խոնարհում 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում իրագործված Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի առջև:
1915թ․ սկսած՝ երիտթուրքական կառավարության իրականացրած մարդկության դեմ հանցագործության հետևանքով շուրջ 1,5 միլիոն հայ, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք և ծերեր, սպանվեցին միայն իրենց ազգային պատկանելիության՝ հայ լինելու հիմքով: Միլիոնավոր հայեր զրկվեցին իրենց սեփականությունից և պատմամշակութային ու հոգևոր նյութական արժեքներից:
Հայության դեմ իրականացված այս ոճրագործությունը հետագայում հիմք դարձավ «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» միջազգային կոնվենցիայի սահմանման համար։ Ցավալիորեն, չնայած գործադրվող ջանքերին, ցեղասպանության շարունակական վտանգն աշխարհում դեռ առկա է։
Արդեն 21-րդ դարում՝ 2020-2023թթ., մենք ականատես եղանք հերթական էթնիկ զտման քաղաքականության ու դրա հետևանքներին. 150 հազարից ավել հայ պատերազմի, այլատյացության, ինքնության հիման վրա հանցագործությունների, պաշարման և բնակչության նկատմամբ ահաբեկման հետևողական գործողությունների հետևանքով բռնի տեղահանվեց և ստիպված եղավ լքել իր պատմական հայրենիքը։
Հաշվի առնելով ժամանակակից աշխարհում ցեղասպանության ռիսկերն ու արձանագրվող դեպքերը, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումների բազմաթիվ այլ օրինակները՝ Հայաստանը միջազգային հարթակներում շարունակում է ակտիվ ներգրավվածությունը ցեղասպանության հանցագործության դեմ պայքարում ջանքերի համադրման, նոր ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման և զոհերի իրավունքների պաշտպանության նպատակով»:

Genocide threat still present in the world – Foreign Ministry
The Armenian Foreign Ministry issued a statement on the 109th anniversary of the Armenian Genocide marked on April 24. The full statement is provided below.
"On April 24, we commemorate and bow to the memory of the martyrs of the Armenian Genocide committed in the Ottoman Empire at the beginning of the 20th century.
Starting from 1915, as a result of the crimes against humanity committed by the government of the Young Turks around 1.5 million Armenians, including children, women and the elderly, were killed solely on the basis of their nationality, for being Armenian. Millions of Armenians were deprived of their property as well as historical, cultural and spiritual heritage.
This crime committed against the Armenians later became the basis for the definition of the international convention "On the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide". Unfortunately, despite the consequent efforts, the threat of genocide is still present in the world.
Already in the 21st century, in 2020-2023, we faced new manifestations and consequences of the policy of ethnic cleansing. More than 150,000 Armenians were forcibly displaced and forced to leave their historical homeland because of war, xenophobia, crimes based on identity, siege and consistent acts of intimidation against the population.
Taking into account the risks of genocide and cases the modern world witnessed, and many other examples of gross violations of human rights and international humanitarian law, Armenia continues its active involvement in international platforms in order to coordinate efforts in the fight against the crime of genocide, to prevent new genocides and crimes against humanity, and to protect the rights of victims."