ՌԴ ԱԳՆ. Ցավալի է, որ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են ՀԱՊԿ-ի հասցեին հրապարակային քննադատություն թույլ տալ
Մոսկվան ափսոսում է, որ Երևանը շարունակում է անհիմն հրապարակային քննադատություն թույլ տալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հասցեին։ Հերթական ճեպազրույցում, այդ մասին ասաց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, թե ՀԱՊԿ-ը չի արձագանքել 2021-2022 թթ-ի Հայաստանի սահմանի խախտման դեպքերին։
«Մենք ցավում ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են ՀԱՊԿ-ի հասցեին հրապարակային քննադատություն թույլ տալ։ Կարելի է և պետք է քննադատել, բայց (քննադատությունը) անհիմն է։
Դա այն դեպքում, երբ կազմակերպության քարտուղարության ղեկավարությունը հրապարակավ հաստատել է հանրապետության նկատմամբ բոլոր պարտավորությունների պահպանումը՝ լիովոին համապատասխան ՀԱՊԿ կանոնադրական նպատակներին և սկզբունքներին», - ասել է Զախարովան։

МИД РФ сожалеет, что власти Армении продолжают допускать публичную критику в адрес ОДКБ
Москва сожалеет, что Ереван продолжают допускать безосновательную публичную критику в адрес Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что ОДКБ не отреагировала на нарушение армянской границы в 2021-2022 годах.
«Мы сожалеем, что власти Армении продолжают допускать публичную критику в адрес ОДКБ. И не просто критику, критиковать можно, нужно, но [критику] безосновательную.
Это при том, что руководство секретариата организации публично подтвердило сохранение всех обязательств в отношении республики в полном соответствии с уставными целями и принципами ОДКБ», – сказала Захарова.
Отвечая на вопрос, можно ли сказать, что после вывода российского миротворческого контингента из Карабаха договоренности от 9 ноября 2020 года прекратили свое существование, она отметила:
«Вы знаете, комплекс трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении сохраняет свою актуальность. Официально ни одна из сторон эти договоренности не дезавуировала».