Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունների առնչությամբ Կարասինը նամակ է հղել ՀՀ ԱԺ-ին
Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Գրիգորի Կարասինը նամակ է հղել ՀՀ Ազգային ժողովին՝ առաջարկելով հստակեցնել խորհրդարանականների դիրքորոշումը ապրիլի 22-ին Պալմայում (Իսպանիա)ԵՄ խորհրդարանների նախագահների համաժողովում Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի արած հայտարարությունների վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ խորհրդարանի վերին պալատի մամուլի ծառայությունը։
Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի նախագահը իր դիրքորոշումն այս հարցում հայտնել է 2024 թվականի ապրիլի 24-ին Դաշնության խորհրդի 566-րդ նիստի ժամանակ։
Հայ գործընկերներին ուղղված ուղերձում նշվում է, որ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի ելույթը բացասական արձագանք է առաջացրել ռուսական հասարակության շրջանում։
«Բազմաթիվ հարցումներ ենք ստացել մեր քաղաքացիներից՝ պարզաբանելու՝ արդյոք Ա. Սիմոնյանի բացահայտ հակառուսական հայտարարությունները արտացոլում են Հայաստանի Ազգային ժողովի պաշտոնական դիրքորոշումը։
Այս կապակցությամբ կխնդրեի պարզաբանել, թե նշված միջոցառմանը ում անունից է ելույթ ունեցել Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը, ինչպես նաև տեղեկացնել, թե որքանով են նրա տված գնահատականները համապատասխանում Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև դաշնակցային հարաբերություններին, ինչպես նաև Հայաստանի և մեր ժողովուրդների բարեկամության դարավոր կապերին»,-ասվում է Գրիգորի Կարասինի նամակի տեքստում։

Карасин направил письмо в парламент Армении в связи с заявлениями Алена Симоняна
Председатель Комитета СФ по международным делам Григорий Карасин направил в Национальное Собрание Республики Армения письмо с предложением разъяснить позицию парламентариев по поводу высказываний спикера Национального Собрания Армении Алена Симоняна на конференции председателей парламентов ЕС 22 апреля в г. Пальма (Испания). Об этом сообщает пресс-служба верхней палаты парламента.
Свою позицию по этому вопросу председатель Комитета СФ по международным делам озвучил в ходе 566-го заседания Совета Федерации 24 апреля 2024 года.
В послании в адрес армянских коллег отмечается, что выступление спикера парламента Армении вызвало негативную реакцию у российской общественности.
«Получили множество обращений от наших граждан с просьбами пояснить, отражают ли откровенно антироссийские высказывания А.Р.Симоняна официальную позицию Нацсобрания Армении».
«В этой связи просил бы пояснить, от чьего имени выступал на упомянутом мероприятии председатель парламента Армении, а также сообщить, насколько изложенные им оценки соответствуют союзническим отношениям между Российской Федерацией и Республикой Армения и многовековым узам дружбы между нашими народами», — говорится в тексте письма Григория Карасина.